Tekno Gündem

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Traktör Devinden Tarım Dünyasına Anlamlı Mesaj

Traktör Devinden Tarım Dünyasına Anlamlı Mesaj

admin admin -
42 0

Dünya Çiftçiler Gününü kutlayan Erkunt Traktör Yönetim Kurulu Başkanı Zeynep Erkunt Armağan, traktörlerin akıllı tarım ile uyumlu hale gelmesini ve “toprağı tanıyan” makine üretebilmeyi hedeflediklerini söyledi.
Çiftçilerin hak ettikleri değeri görmesi gerektiğine inanan ve traktörlerini de bu ilkeyle tasarladıklarını ifade eden Erkunt Traktör Yönetim Kurulu Başkanı Zeynep Erkunt Armağan, tarım teknolojilerinin geleceğiyle ilgili olarak 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Gününe özel bir mesaj yayınladı.
Armağan, Dünya Çiftçiler Günü mesajında çevre duyarlılığına ve tarım teknolojilerinin önemine dikkat çekti. Armağan, tarih boyunca, göçebe toplumlar da dâhil olmak üzere; tüm insanlığın toprağa bağımlı olduğunu ifade ederek şöyle dedi:
“Gıdamız, yiyeceğimiz, giyeceğimizin kaynağı olan bu gezegenin belki de en eski mesleklerinden biri çiftçiliktir. Medeniyetin ilerlemesine, yeni çağların açılmasına öncülük eden çiftçilik, teknolojik gelişmelerin de ana sebebi olmuştur. Günümüzde ise bambaşka bir çağa doğru ilerliyoruz. Dünya nüfusu bugün 7 milyar 390 milyon kişi oldu ve bu sayı katlanarak artıyor. Üstelik doğanın dengesini sağlayan ana unsurlar o kadar çok tahrip edildi ki; artık geri dönüşü olmayan bir noktaya gelmiş bulunuyoruz. Tüm bu değişen koşullar içinde, ne yiyip ne içeceğimizi düşünmemiz gerekiyor. Yani, ‘tarım’ ve ‘çiftçilik’ gibi kavramları yeniden değerlendirmemiz gerekiyor.”
Armağan, “Azalan ve verimliliğini yitiren tarım alanlarını nasıl değerlendirebiliriz? Az zamanda daha çok alanı nasıl işleyebiliriz? Gereksiz işlemlerin, gereksiz kimyasal kullanımının önüne geçerek hem tasarruf etmeyi, hem de doğayı korumayı nasıl başarabiliriz?” sorularının giderek büyük önem taşıdığını kaydetti.
Zeynep Erkunt Armağan, mesajında “Biz kendimizi sadece bir traktör firması olarak görmüyoruz. Biz, tarih boyunca teknolojiye yön vermiş bir mesleğin temsilcileriyiz ve şimdi değişen koşullara uyum sağlamak üzere yine yüzümüzü bilime, teknolojiye çeviriyoruz” dedi.
2016 yılı başında AR-GE merkezi kurduklarını anlatan Armağan, mesajına şöyle devam etti: “Bu merkezde dur durak bilmeden çalışıyoruz. Akıllı tarım uygulamalarına önem veriyoruz. Traktörlerimizin de akıllı tarım ile uyumlu hale gelmesini, adeta ‘toprağı tanıyan’ makineler üretebilmeyi hedefliyoruz. Yakıt tasarrufunu artırmak ve emisyon oranlarımızı düşürmek için sürekli iyileştirme yapıyoruz. Çiftçilerimizi doğru tarım uygulamaları ve doğru traktör kullanımı konularında bilgilendiriyoruz.”
“Biliyoruz ki; herkes üzerine düşeni yapar, bir ucundan tutarsa, insanlık yine bir krizi daha avantaja çevirerek neslini devam ettirebilecek ve daha ileri bir medeniyet seviyesine ulaşabilecektir” ifadesini kullandı.
Armağan, mesajında tüm çiftçilerin Dünya Çiftçiler Gününü kutladı bereketli günler diledi.
Kurduğu AR-GE merkezi, her geçen gün geliştirdiği üretim ve kalite düzeni, yeni modelleri, otomotiv sektöründe ilk mavi yaka kadın istihdamı gibi pek çok alanda öncü olan Erkunt Traktör, çiftçilerin taleplerine ve değişen dünya şartlarına göre tarım teknolojilerine yön vermenin önemine de sık sık vurgu yapmaya devam ediyor.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir