Tekno Gündem

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Tokat Devlet Hastanesi’ne Kalp Ve Damar Cerrahi Merkezi

Tokat Devlet Hastanesi’ne Kalp Ve Damar Cerrahi Merkezi

admin admin -
47 0

Tokat Devlet Hastanesinde Kalp ve Damar Cerrahi (KVC) Merkezi kurulması için başlatılan çalışmalar devam ediyor.
Tokat Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreter Dr. Mehmet Erşan, Tokat Devlet Hastanesi Yöneticisi Uzm. Dr. Cengiz Yakıt ve beraberindeki heyetle KVC Merkezi yapılacak olan bölümde yapılan tadilat çalışmalarını yerinde inceledi. Erşan, ülke genelinde yılda 70 bin civarında açık kalp cerrahisi yapılmakta olduğunu Tokat’ta ise yılda ortalama olarak 4 binin üzerinde anjiyografi yapıldığını söyledi. Erşan, Ulusal Kalp Sağlığı Politikası doğrultusunda Kardiyoloji ve Kalp Damar Cerrahi Hizmetlerinin geliştirilmesi ve nitelikli hizmet verilmesi amacıyla Tokat Devlet Hastanesine KVC Merkezi ve Anjiyografi Ünitesi oluşturulabilmesi için 2014 yılında Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumuna başvuruda bulunduklarını, Sağlık Bakanlığı KVC Bilimsel Komisyonu tarafından talebin değerlendirilerek uygun görüldüğünü kaydetti. Ankara Yüksek İhtisas Eğitim Araştırma Hastanesi’nin Koordinatör Hastane olarak belirlendiğini ifade eden Erşan, “KVC Merkezi, Koroner Anjiyografi Ünitesi ve KVC Ameliyat Salonu için gerekli olan fiziki alan planlaması yapıldı ve büyük bir bölümü de tamamlandı. Tokat Devlet Hastanesi’nde an itibariyle 6 olan kalp damar cerrahi uzmanı kadromuzda 5 uzmanımız, yine 6 olan kardiyoloji uzmanı kadromuzda da 4 uzmanımız çalışmaktadır. KVC Merkezi, Koroner Anjiyografi Ünitesi ve KVC Ameliyat Salonunda çalışacak olan 19 Personelimizden (1 Perfüzyonist, 2 Radyoloji Teknikeri ve 17 Hemşire) 11 Personelimizin eğitimleri tamamlanmıştır. 6 Personelimizin eğitimi devam etmekte olup, 2 personelimizde haziran ayı itibariyle eğitime başlayacaklardır” dedi.
KVC Merkezi, Koroner Anjiyografi Ünitesi ve KVC Ameliyat Salonunun Kalp Damar Cerrahi Servisi ile koordineli ve uyum içerisinde çalışacak nitelikte olması gerekmekte olduğuna işaret eden Erşan, “KVC Yoğun Bakım ünitesi ile ilgili proje tamamlanmış ve Bakanlığımızın gerekli izni vermesinin ardından ameliyathane ile bağlantılı olacak şekilde en kısa süre içerisinde tamamlanacaktır” diye konuştu.
KVC Merkezinde yapılan incelemenin ardından Erşan ve beraberindekiler hastaneyi gezerek hemşirelere karanfil vererek hemşireler gününü kutladı.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir