Tekno Gündem

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Eğitim
  4. »
  5. Sınavda Basit Hatalara “İlaçlı” Önlem

Sınavda Basit Hatalara “İlaçlı” Önlem

admin admin -
72 0

Psikiyatrist Dr. Sabri Yurdakul, çok fazla dikkat hatası yapan öğrencilere, basit hataların önüne geçebilmek amacıyla sınavda dikkat ilacı kullanmalarını öneriyor.
Yaprak Psikiyatrik ve Psikolojik Danışmanlık Merkezi kurucusu Dr. Sabri Yurdakul, dikkat eksikliğinin, öğrencilerin başarısını olumsuz etkileyen faktörlerin başında geldiğini söyledi.
Dikkat eksikliği olan öğrencilerin, sınavlarda en zor soruları doğru cevaplarken, en kolay sorulara yanlış yanıtlar verdiğini belirten Yurdakul, öğrencilerin, sonradan bunu fark edip üzüldüğünü ifade etti. Yurdakul, “Dikkat eksikliği sorunu yaşayan öğrenciler, sorudaki ‘öyle değildir’i, ‘öyledir’ olarak algılamakta ya da basit çeldiricilere kapılarak hatalar yapmaktadır. En zor soruları yapıp, basit soruları yapamamalarının nedeni, zor sorularda şöyle bir durup, dikkatlerini verip anlamaya çalışmalarıdır. Böyle olunca zaten çalışmış oldukları için zor soruları yapabilmektedirler. Ancak kolay sorularda beyinleri okudukları soruları hızlıca tamamlamakta ve düşünmeden gördükleri ilk yakın cevabı işaretlemekte, bu da onların hatalı şıkkı seçmesine neden olmaktadır” dedi.
“BASİT HATALAR YAPAN ÖĞRENCİ ÇALIŞMAYI BIRAKIYOR”
Öğrencilerin, çok daha iyi puanlar alabilecekken, hak etmedikleri puanlar ile yetinmek durumunda kaldığını belirten Yurdakul, “Öyle ki ilk 50 bine girecek seviyede başarılı olan bir tanıdığım, yaptığı basit hatalar ile ancak 160 bin düzeyinde bir puan aldıktan sonra yıkılmış ve sınava küsmüştü. ‘Bu kadar çalıştım da ne oldu, çalışmasam bundan az almazdım’ deyip, çalışmayı bırakmış ve ailesi zar zor ikna ederek çalışmaya başlatabilmişti” ifadelerini kullandı.
Psikiyatrist Dr. Sabri Yurdakul, ailelerin, çocuklarının dikkat eksikliği olduğunu bilmelerine rağmen “Aman çocuğum ilaç kullanmasın, bu yaşta kimyasallar almasın” diyerek doktorun verdiği ilaçları kullandırmadığını, onun yerine hata yapmamasını sıkı sıkı tembih ederek sınava yolladığını, ancak bunun da bir işe yaramadığını ifade etti.
“BASİT HATALAR BAŞARIYI ENGELLEMESİN”
Öğrencilerin tüm gayretlerine rağmen engelleyemedikleri basit hataların, sınavda önemli puan kayıplarına yol açtığını vurgulayan Yurdakul, şöyle devam etti:
“Benim önerim, çok fazla dikkat hatası yapan öğrencilerin, sürekli kullanmasa da, hiç olmazsa sınavda dikkat ilacı kullanarak basit hatalar yapmamalarıdır. Bu durum başımız ağrıdığında baş ağrısı ilacı almaya benzer. Etkisi olur ve sonra geçer. Soruları doğru okur, doğru cevaplar. Basit dikkat hataları yapmaz. Böylelikle çalışmalarının karşılığı olan puanları rahat alırlar. Çünkü bu gençlerin bilgi eksiği olmayıp, dikkatlerini verebildikleri oranda başarıları artmaktadır. Basit hatalar onların başarısını engellemesin. Eğer ihtiyaçları varsa, bir kerelik ilaç kullanımı onlara zarar vermediği gibi, başarılarını da yükseltecektir.”

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir