Tekno Gündem

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. “İskif 2016”da 10 Bin Kişinin İş Bulması Hedefleniyor

“İskif 2016”da 10 Bin Kişinin İş Bulması Hedefleniyor

admin admin -
48 0

İŞKUR İstanbul İl Müdürlüğü tarafından düzenlenecek ’İSKİF 2016 İstanbul Kariyer ve İstihdam Fuarı’nda iş arayan binlerce kişi, Türkiye’nin önde gelen yüzlerce şirketleriyle buluşuyor. 9-11 Haziran 2016 tarihleri arasında gerçekleştirilecek İSKİF’2016’da, 10 bin kişinin iş sahibi olması ve işsizliğin önemli oranda azaltılması hedefleniyor.
İŞKUR İstanbul İş Müdürlüğü’nün, işsizliğin azaltılmasına yönelik hayata geçirdiği sosyal sorumluluk projesi İSKİF İstanbul Kariyer ve İstihdam Fuarı, 9-11 Haziran 2016 tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezi’nde gerçekleştirilecek. Bu yıl beşinci kez gerçekleştirilecek fuarı, 100 bin kişinin ziyaret etmesi bekleniyor. Üç gün boyunca binlerce ziyaretçinin, katılımcı firmaların insan kaynakları yöneticileri ve uzmanlarıyla yüz yüze iş görüşmesi yapma fırsatı yakalayacağı fuarda, 10 bin kişinin iş sahibi olması hedefleniyor. İSKİF 2016’da, iş arayanların yanı sıra işinden memnun olmayan ve iş değiştirmek isteyenlere, daha iyi bir kariyer hayal edenlere, şimdiden iş hayatının kaygılarını taşıyan üniversite öğrencilerine ve engellilere Türkiye’nin lokomotif sektörlerindeki lider firmalarda sürpriz iş fırsatları sunulacak. İŞKUR İstanbul İş Müdürlüğü’nün düzenlediği İSKİF 2016’ya Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, İstanbul Valiliği, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, İstanbul Sanayi Odası, İstanbul Ticaret Odası ve Dünya Ticaret Merkezi destek veriyor.
“BU FUARDA HERKESE İŞ VAR”
Fuar öncesi İstanbul Sanayi Odası’nda gerçekleştirilen basın toplantısında fuarın ayrıntıları konusunda bilgi veren İŞKUR İstanbul İl Müdürü Muammer Coşkun, bu yıl çok büyük katılımla gerçekleştirilecek İSKİF Fuarı’nın istihdama önemli oranda katkı sağlayacağına dikkat çekti. İŞKUR İstanbul İl Müdürlüğü olarak böyle bir fuarın ev sahipliğini yapmaktan gurur duyduklarını belirten Coşkun “Tekstil, perakende, medya, inşaat, sağlık, havacılık, gıda, finans, telekomünikasyon sektörünün lider kuruluşlarını, eğitim kurumlarını, sivil toplum kuruluşlarını ve istihdama katkısı yüksek üretici firmaları İSKİF’te iş arayan, işini değiştirmek isteyen binlerce kişiyle biraya getireceğiz. Bu fuarda herkese iş var” dedi.
İş hayatına henüz adım atmaya hazırlanan üniversitelilere ve engellilere de istihdam fırsatları sunacaklarını belirten Coşkun, “Fuarda İŞKUR İstanbul İl Müdürlüğü’nün stantlarında, uzman danışmanlarımız görevli olacak ve ziyaretçilerimize iş dünyası hakkında merak ettikleri konularda ve fuarda başvuru yapabilecekleri firmalara ilişkin rehberlik ve danışmanlık hizmeti verecekler” şeklinde konuştu.
Coşkun’un ardından söz alan İstanbul Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan, “Bugün ülkemizde gençlerin çok büyük bir bölümü kariyer planlarını üniversiteden sonra yapıyor. Yani üniversiteli gençlerimizin eğitim sürecinde çalışma dünyası ile neredeyse hiçbir teması olmuyor. Üniversitelerimizden her yıl yüzbinlerce gencimizin bu şekilde mezun olduklarını düşündüğümüzde, istihdam piyasası ile gençlerin buluşamamasının vahameti daha iyi anlaşılabiliyor” diye konuştu.
İstanbul’un 14 milyonu aşkın nüfusuyla Türkiye’nin en büyük nüfusa sahip şehri olduğunu belirten Bahçıvan, “Bizlerin, yani sanayicilerin bürokratlara, yerel yönetimlerden üniversitelere kadar her kesimin, bu potansiyelin nitelikli üretim için bir an önce harekete geçirilmesi yönünde elinden geleni yapması gerektiğine inanıyoruz” şeklinde konuştu.
Bahçıvan sözlerine şöyle devam etti:
“Hiç kuşkusuz bunlar önemli çabalar. Fakat az önce de vurguladığım gibi sanayicinin nitelikli eleman sorunu çok köklü ve yapısal dahası sadece bir kurumun çabaları ile çözülebilecek gibi değil. İşte bu nedenle bu konunun odağında olan tüm paydaşların bir araya gelmesi ve bugün bizlerin yaptığı gibi bu tür güçlü etkinlikleri hayata geçirmeleri önemlidir.”
İSKİF’in tanıtım basın toplantısında ayrıca İstanbul Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Vekili İrfan Özhamaratlı, İstanbul Ticaret Odası Meclis Üyesi Rasim Mazlum ve İstanbul Dünya Ticaret Merkezi Genel Müdürü Rüştü Argıt da konuşmacı olarak yer aldı.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir