Tekno Gündem

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Hayme Ana Sultanevi’ne Sadece Kadınlar Girecek

Hayme Ana Sultanevi’ne Sadece Kadınlar Girecek

admin admin -
30 0

Bilecik Belediyesi tarafından Osmangazi Mahallesi’ne yapılan ve hizmete açılan Hayme Ana Sultanevi’ne sadece kadınlar girebilecek.
TOKİ Mahalle Konağı önünde gerçekleştirilen törende, Bilecik Osmangazi Mahallesi’ne kazandırılan Hayme Ana Sultanevi ile birlikte Bilecik Belediyesi Mahalle Konağı ve Bilecik Belediyesi Sosyal Tesisleri’nin resmi açılışları yapıldı. Açılışta yer alan Hayme Ana Sultanevi’nde sadece kadınların oturacak olması ve açılışa bayanların ilgi göstermesi gözlerden kaçmazken, açılış kurdelesi de bayan protokol üyeleri tarafından kesildi. Açılışa AK Parti Bilecik Milletvekili Halil Eldemir, Bilecik Valisi Ahmet Hamdi Nayir, Bayırköy Belediye Başkanı Mustafa Yaman, Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Taş, il ve belediye meclis üyeleri, kurum müdürleri, sivil toplum kurulu temsilcileri ile çok sayıda vatanda katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından protokol konuşmalarına geçildi.
“2014 SEÇİMLERİNDE BİR PROJEYİ ORTAYA KOYDUK”
Açılış konuşması yapan Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı, bugün güzel bir hizmetinin açılışı yaparlarken, diğer bir taraftan yüreklerinin ve içlerinin düğümlendiği belirtti. Yağcı, “Bu vatan için canını seve seve veren kardeşlerimiz var ve onları bu vesileyle rahmetle minnetle şükranla anıyoruz. Ailelerine başsağlığı diliyoruz ama şunu da biliyor ve inanıyoruz ki onlar bu vatan da bizlerin ve çocuklarımızın daha güzel, daha iyi ortamlarda yaşayabilmesi için canlarını gözlerini kırpmadan ortaya koydular. İşte bizler sivil yöneticiler olarak onların bu emanetine imar ve ihya ederek halkımıza hizmet noktasında daha güzel çalışmalar yaparak onların emanetine sahip çıkma çabası ve gayreti içerisinde olacağız. Onun için bugün buruk bir mutluluğu yaşıyoruz. Osmangazi mahallemiz bizim belediye başkanlığı döneminde kurulan ve yapılanması da artık TOKİ Konutları olarak da geçen ve toplu konut idaremizle belediyemiz ortak projesiyle yapılmış olan her geçen gün gelişmekte olan bir mahallemiz. Tabi mahallemizin değişik eksiklikleri ve sıkıntıları var. Bunları da giderme noktasında muhtarımızla, mahalle sakinlerimizle görüşerek giderme gayreti içerisindeyiz. Böyle de olunca mahallemizin sosyal hayatının oluşmasında sıkıntılar oluştu. Hemşehrilerimizi bir araya getirecek mekanların ve makamların olması son derece önemliydi. Osmangazi Mahallemizin projelerinde olduğu gibi daha önceki yıllarda mahalle konağımızı yaptık. Muhtarımıza teslim ettik ve bununla mahallemizde ki sosyal hayat eksiklikleri bir nebze gideriliyordu. Ama özellikle hanım kardeşlerimizin yine beyefendi kardeşlerimizin akşamları veya uygun zaman dilimlerinde bir araya gelecekleri, buluşacakları, sohbet edecekleri mekanların olmadığını da biliyorduk. 2014 seçimlerinde bir projeyi ortaya koyduk. Hanım kardeşlerimize de hep beyefendiler ceketlerini sırtlarına atıp gidecek evde çamaşırları, bulaşıkları hanımlara bırakacak; biz dedik hanım kardeşlerimize de bir fırsat sunacağız. Hanımlar kahvehanesini yapacağız dedik. O zaman dedik ki ilkini de Osmangazi Mahallesine yapacağız. Bugün bir projemizin de mahalleler bazında ilkini yapıyoruz. Bu projenin devamı diğer mahallerimizde de devam edecek. Belki çok kısa bir süre içerisinde Hürriyet mahallemizde de bir değişimle hanımlar kahvehanesi dedik ama onu da diyemedik” dedi.
“HANIMLARIMIZA DESEK, DESEK SULTAN DERİZ”
Hanım kardeşlerine kahvehane kelimesini yakıştıramadıklarını söyleyen Yağcı, “Hanımlarımıza desek, desek sultan deriz dedik. Adını da sultan evi koyduk. Ve dedik ki hepimizi doğuran Hayme Anamız var dedik. Ve bunun adı da Bilecik Belediyesi Hayme Ana Sultan Evi olsun dedik. Hanım kardeşlerimiz tabi her türlü pozitif ayrımcılığı hak ediyor. Hanım kardeşlerimize tabi yapacağız ama bir mahalle de beyefendilere boş mu bırakalım. Onların da uzun zamandır arzu ettikleri özellikle camiden çıktıklarında oturup sohbet edecekleri bir sosyal tesisleri yoktu. Bunu da ele alarak hem bir taraftan Osmangazi Mahallemizin sosyal tesislerimizi erkek kardeşlerimize yönelik ve camimizin yine aynı şekilde abdesthaneleri tuvaletlerini de oluşturan bir projemizi gerçekleştirdik” ifadelerine yer verdi.
“TÜRKİYE’DEN TERÖR ÖRGÜTÜNÜN SON MENSUBU İMHA EDİLENE KADAR BU MÜCADELE SÜRECEK”
AK Parti Bilecik Milletvekili Halil Eldemir, siyasetçiler için en güzel günlerin, yapılan bir tesisin açılışının yapıldığı ve millete hizmetine sunulduğu günler olduğunu söyledi. Türkiye’nin her geçen gün değişip, gelişip daha da iyiye gittiğini aktaran Eldemir; sözlerine şöyle devam etti:
“Ama ülkemizin bir tarafında bizlerin burada huzur içerisinde güven içerisinde yaşamamıza vesile olan güvenlik güçlerimiz var. Türkiye’nin toprak bütünlüğünü sağlamak için Doğu ve Güneydoğu’da vatanımızın huzuru için güvenlik güçlerimiz operasyonlarına devam ediyor. Şehitler ve gaziler veriyoruz. Burada tüm şehitlerimizi rahmetle minnetle anıyorum. Onların kederli ailelerine de Cenab-ı Allah’tan başsağlığı kolaylıklar diliyorum. Ama hiç bir hemşehrimiz hiç bir vatandaşımız endişe etmesin. Türkiye’den terör örgütünün son mensubu imha edilene kadar bu mücadele sürecek ve bu milletin birlik ve beraberliğine kimse dokunamayacaktır. Geçen genel seçimler zamanıydı Osmangazi Mahallemizde başkanımızla beraber seçim çalışması yapıyorduk. Bize ısrarla iki talebiniz vardı. Ben öncelikle başkanıma teşekkür ediyorum. O gün burada bu sözü verdi. Bu konudaki çalışmalarından ötürü kendilerine teşekkür ediyorum. Burada kadınlarımıza annelerimize, cennetin ayakları altında olduğunu inandığımız annelerimize de kadın kadına sohbet edecekleri, iyi günlerini beraber paylaşacakları, ismi de gayet anlamlı olmuş.”
“OSMAN GAZİ’Yİ VE HAYME ANA’YI İSİMLERİNE YAKIŞIR ŞEKİLDE YAPILMIŞ”
Bilecik Valisi Ahmet Hamdi Nayir ise, yine bir güzelliği beraberce paylaşmanın mutluluğu yaşadıklarını belirterek, “Belediyelerimiz mahalli müşterek amaçlarını karşılamak amacıyla kurulmuş olan en ilk kurumlardandır. Burada mahalli müşterek ihtiyaçlar açısından bakıldığında belediyeciliğe en uygun kuruluş amaçlarını en güzel ifade eden çalışmalardan biri. Mahallemizin isminden sosyal tesisimizin sultan evimizin ismine kadar sosyal kültürümüzü ayakta tutmaya yönelik olarak güzel bir gayret olarak ortaya çıkmış. Mahalli müşterek ihtiyaçlarımız içerisinde kültürümüzün yaşatılması elbette ki çok önemli. Bizde burada tarihimizin önemli parçalarından olan Osmangaziyi ve Hayme Ana’yı isimlerine yakışır şekilde yapılmış olan güzel binalarda isimlerini yaşatmak belediyemizin de güzel bir göreviydi. Ben de teşekkür etmek istiyorum. Biliyorum ve inanıyorum ki bu sosyal tesislerimiz, mahalle konağımız ve sultan evimiz kültürümüzün her yönüyle, el sanatlarımız her yönüyle, şehir kültürümüz ve sosyal kültürümüzün her yönüyle işlenip yaşatılacağı yerler olacak. Bizlerin geleceğe daha güvenle bakmasını sağlayacak hususlar olacak. Yaşadığımız sıkıntıları aşma da milli birlik ve beraberliğimizle bu tesisler de karınca kararınca etki yapacak ve bugün ki yaşadığımız acılardan uzak olmak için bu tür gönül birliklerini ihtiyacımızın karşılanacağı yerler olacak” dedi.
Konuşmaların ardından Bilecik Belediye Mehteran Takımı’nın tarafından davetlileri mini bir konser verildi. Ardından müftü yardımcısı tarafından okunan dualar sonrası bayan protokol üyeleri Bilecik Osmangazi Mahallesi’ne kazandırılan Hayme Ana Sultanevi ile birlikte Bilecik Belediyesi Mahalle Konağı ve Bilecik Belediyesi Sosyal Tesisleri’nin kurdelesi kestiler. Protokol üyeleri daha Hayme Ana Sultanevi’nin gezerken, Vali Nayir, “İlk ve son kes gidiyoruz” diyerek espri yaptı. Etkinlikler ikram edilen bulgur pilavın ve ayranın ardından sona erdi.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir