Tekno Gündem

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Germiyan’da Slow Food Şöleni Var

Germiyan’da Slow Food Şöleni Var

admin admin -
28 0

İzmir’in Çeşme ilçesinde imzalanacak olan Slow Food protokolü nedeniyle, Germiyan’daki evlerin duvarları çeşitli desenlerle boyanarak renklendi.
15 Mayıs 2016 tarihinde, Türkiye’nin ilk Slow Food Köyü olarak ilan edilecek olan Çeşme ilçesindeki Germiyan’da hazırlıklar tamamlandı. İmza töreninin tam bir şölen havasında geçmesi beklenirken, programa çok sayıda kişinin katılacağı bildirildi. Öte yandan, hazırlıklar kapsamında bölgedeki evlerin duvarları da rengarenk desenlerle boyandı. Germiyan’ın Slow Food Köyü olarak ilan edilmesinde katkıları olan Çeşme Rotary Kulübü de yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada, şunlar kaydedildi:
“Küçük bir festival tadında hazırlanan etkinlik sırasında imzalanacak protokol ile Germiyan Türkiye’nin ilk Slow Food Köyü olarak liderlik yapmaya başlayacaktır. Germiyan Toplum Birliği Germiyan’ın korunması gereken değerleri nedir? Bunları yitirmeden nasıl bir kalkınma sağlanabilir? Hatta bölgeden uzaklaşan gençlerin geri dönmesi nasıl sağlanabilir? sorusunun yanıtını aramaktaydı. Bu arayış Çeşme Belediyesi’nin farklı mahalleleri için yürüttüğü kimlik ve model arayışı ile de örtüşmekteydi. Bu arayışın bir parçası olarak Çeşme Rotary Kulübü Germiyan Toplum Birliği’ne Slow Food hareketini tanıştırmaya karar vermiştir. Germiyan’ı yaşayanlar bu zincirin bir parçası olmayı kabul etmişler, 28 Germiyan’lı, beş Çeşme Rotary Kulüp üyesi bu birliğe katılmış, uluslararası boyutta sahip olduğu değerleri tanıtıp koruma şansına sahip olmuşlardır. Bu birliğin bir parçası olmanın ekonomik getirisini de tüm Çeşme ve yarımada ile paylaşacaklardır.”

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir