Tekno Gündem

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. BEÜ, Siu2016’ya Hazır

BEÜ, Siu2016’ya Hazır

admin admin -
45 0

Sinyal İşleme ve İletişim Uygulamaları alanından 640 bilim insanı Bülent Ecevit Üniversitesi’nin ev sahipliğinde düzenlenen Kurultayda bir araya gelecek.
Sinyal İşleme ve İletişim Uygulamaları (SİU) alanındaki en büyük organizasyonlardan biri olan SİU Kurultayının 24. buluşması, 16-19 Mayıs tarihleri arasında Bülent Ecevit Üniversitesi ev sahipliğinde, Zonguldak Dedeman Otel’de gerçekleştirilecek. Kurultayda elektrik-elektronik, bilgisayar, biyomedikal, geomatik gibi sinyal işleme ve iletişim teknolojileri ile işbirliği içindeki farklı mühendislik disiplinlerinden 640 akademisyen ve araştırmacı bir araya gelecek.
Uluslararası bir organizasyon olan Institute of Electrical and Electronics Engineers (Elektrik ve Elektronik Mühendisleri Enstitüsü, IEEE)’nin destekleri ile her yıl düzenlenen SİU Kurultayı, alanın en büyük etkinliklerinden biri olarak tanınıyor. Kurultayın bu yıl gerçekleştirilecek olan 24. buluşmasının ev sahipliğini üstlenen Bülent Ecevit Üniversitesinde hazırlıklar tamamlandı. Kurultay 16 Mayıs Pazartesi günü, Dedeman Otel Karaelmas Salonunda gerçekleşecek açılış toplantısı ile başlayacak. Açılış toplantısının davetli konuşmacısı olan Koç Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Murat Tekalp, “Yeni Nesil Video Servisleri” konusunda bir sunum yapacak.
Kurultayın 3 günlük programı kapsamında, 8 ayrı salonda toplam 79 oturum gerçekleşecek. Prof. Dr. Tekalp’in yanı sıra Illinois Üniversitesinden Prof. Dr. Yoram Bresler ve King Abdullah Bilim ve Teknoloji Üniversitesinden Prof. Dr. Muhammet Slim Alouini, Kurultayın diğer davetli konuşmacıları olarak sunumlar yapacaklar. Endüstri oturumlarında TURKSAT, ASELSAN, NETAŞ, HAVELSAN, ALCATEL-LUCENT gibi ülkemizde sinyal işleme ve iletişim alanında öncü ar-ge faaliyetleri yürüten firmaların, sanayi oturumunda ise Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK)’nın temsilcilerinin sunumları yer alacak. TÜRK TELEKOM, TURKSAT, ASELSAN, NETAŞ, ENOVAS ve ARALEL firmaları Kurultaya sponsorluk desteği veriyor. Etkinliğin sosyal programının gerçekleştirileceği 19 Mayıs Perşembe günü katılımcılar için Zonguldak çevresindeki tarihi ve turistik mekânlara geziler düzenlenecek.
Kurultay Başkanlığını yürüten BEÜ Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ertan Öztürk kurultay hazırlıkları konusunda şunları söyledi:
“SİU çok büyük ve önemli bir organizasyon. Yaklaşık bir yıldan bu yana devam hazırlıklarımızda son aşamaya ulaştık. Bülent Ecevit Üniversitesi olarak 3 gün boyunca, 640 akademisyen ve araştırmacıyı ağırlayacağız. Kurultaya 688 bilimsel çalışma bildiri olarak başvuruda bulundu; 263 hakem tarafından yapılan değerlendirmeler sonunda 558 bildiri kabul edildi. 3 gün boyunca 8 ayrı salonda gerçekleşecek 79 oturumda bu bildiriler sunulacak. Sinyal işleme ve iletişim uygulamaları alanında bilim dünyasında ve sanayideki son gelişmelerin paylaşılacağı endüstri ve sanayi oturumları, eğitim seminerleri, poster ve bildirim sunumlarının yer alacağı çok yoğun bir programımız var. Kurultayın düzenlenmesinde büyük destek veren, aynı zamanda Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümümüzün öğretim üyesi olan, Kurultayın Onursal Başkanımız, Rektörümüz Prof. Dr. Mahmut Özer’e teşekkür ediyorum.”
Kurultayın Onursal Başkanı Rektör Prof. Dr. Mahmut Özer ise yaptığı açıklamada Kurultayın önemini vurgulayarak şöyle konuştu:
“SİU, benim de akademik alanım olan elektrik elektronik mühendisliğinin en önemli buluşmalarından biridir. Organizasyon Elektrik Elektronik, Bilgisayar ve Biyomedikal Mühendisliği Bölümlerimizin işbirliği ile düzenledi. Üniversitemizin ev sahipliğinde, Zonguldak’ta düzenlenmesi elbette çok önemli çünkü 640 akademisyen ve araştırmacı 3 gün boyunca Zonguldak’ta olacak. Kurultay süresince tüm insanlığı yakından ilgilendiren ileri teknolojinin ürünü elektronik cihazların geleceği konuşulacak, bilgi paylaşılacak, öneriler sunulacak ve tartışılacak. Ayrıca katılımcılar Üniversitemizi ve şehri yakından tanıma olanağı bulacaklar. Bülent Ecevit Üniversitesi olarak tüm olanaklarımızı seferber ettik; organizasyonun en iyi biçimde gerçekleşmesi için hazırlıklarımızı tamamladık. Organizasyonda emek veren tüm akademik ve idari personelime teşekkür ediyorum ve başarılar diliyorum.”
SİNYAL İŞLEME VE İLETİŞİM UYGULAMALARI (SİU)
Cep telefonu, dijital televizyon, radar, magnetik rezonans (MR), insansız hava aracı (İHA) gibi ileri teknoloji ürünü cihazların içerisindeki sayısal sinyal işlemcilerde gömülü algoritmaların teorilerinin geliştirilmesini konu alan Sinyal İşleme, elektrik sinyallerinin işlenerek anlamlı bir hale getirilmesini konu alıyor.
Elektrik Elektronik Mühendisliği disiplini dışındaki insanlar tarafından genellikle en az bilinen Sinyal İşleme alanında, elektrik sinyallerinin analiz edilmesi, sentezlenmesi, bilgi çıkarılması ile anlamlı gösterimi için matematiksel, istatistiksel ve deneysel yaklaşımlar kullanılıyor.
Geliştirilen sinyal işleme algoritmaları yazımlar halinde elektronik donanımlar (sinyal işlemeciler ve diğer programlanabilir donanımlar) üzerine gömülerek günlük hayatta karşılaştığımız birçok elektronik cihazın yapacağı işleri beliriyor.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir