Tekno Gündem

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Bakan Sarı, Goalball Turnuvası Kupa Törenine Katıldı

Bakan Sarı, Goalball Turnuvası Kupa Törenine Katıldı

admin admin -
27 0

Goalball Turnuvası kupa törenine katılan Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı, şehirlerin görsel, işitsel ve engelsiz bir şekilde planlanmasının yapıldığını belirterek, “Kentlerimizdeki yapısal olumsuzlukları hep beraber gidereceğiz” dedi.
Dünya Engelliler Günü dolayısıyla düzenlenen “Goalball Turnuvası” kupa töreni, Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı’nın katılımı ile Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü Oran Yerleşkesi Kapalı Spor Salonu’nda gerçekleştirildi. İlk defa Goalball Turnuvası’na katıldığını belirten Bakan Sarı, “Sizler azim edin, sizler hayal edin, talep edin, bizler de devletin verdiği tüm imkânlarla sizler için seferber olalım. Sizlerde başarılara nasıl ulaştığınızı, nasıl bu noktaya geldiğinizi ve yaşama bakış açınızı çevrenizdeki bütün engelli arkadaşlarla paylaşın. Belki de onlar sizden örnek alarak, sizlerin gösterdiği yolda ilerleyerek, daha kendilerini ilerletecek, hareket imkânlarını genişletecek olanaklara sahip olurlar” şeklinde konuştu.
Bakan Sarı, İşitme Engelliler Dünya Güreş Şampiyonası’nda ülkemize altın madalya kazandıran Milli gururumuz İlhan Çıtak’ı da tebrik etti.
“KENTLERDEKİ YAPISAL SORUNLAR GİDERMEK İÇİN KOLLARI SIVADIK”
“Özel olarak projelendirdiğimiz bir çalışmanın da müjdesini sizlere vermek istiyorum” diyen Bakan Sarı, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Kentlerdeki yapısal sorunları gidermek için kolları sıvadık. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olarak şehirlerin görsel, işitsel ve engelsiz bir şekilde planlanmasını programlıyoruz. Yani kentlerimizdeki yapısal olumsuzlukları hep beraber gidereceğiz. Bunun için kent yaşamı ile ilgili tüm kurumlarımızı koordine ediyoruz. Yollar, parklar, kaldırımlar sizler için daha da duyarlı hale getirilecek. Görme engelli vatandaşlarımız için yollarda ve özellikle asansörlerde sinyalizasyon ve yönlendirme mekanizması olacak. Kaldırımlarda sizlerin geçişine engel olan gereksiz tabelalar kaldırılacak. Kent ulaşımında rampa sistemleri arttırılacak. Özellikle yeni yapılarda ve mevcut yapılarda bina girişleri engelli vatandaşlarımızın geçişine imkan verecek şekilde olacak. İşitme engelli vatandaşlar için toplu taşıma araçları ve kamu binalarında işaret dili ile yönlendirme yapan sistemler oluşturulacak. Binalarda döşeme kaplamalarda dâhil olmak üzere tekerlekli sandalye ve koltuk değneklerinin kullanımını zorlaştırmayacak malzemeler kullanılacak. Yani sözün kısası sizlere, bizlere duyarlı hepimiz için engelsiz hale gelecek.”
Programın bitiminde Bakan Sarı’ya plaket takdim edilerek, birinci olanlara hediyeler verildi.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir