Tekno Gündem

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Bakan Eroğlu Genç Kalmak İçin Spil’i Tavsiye Etti

Bakan Eroğlu Genç Kalmak İçin Spil’i Tavsiye Etti

admin admin -
24 0

Manisa’nın eteklerine kurulduğu Spil Dağı ve Milli Parkında geceyi geçiren Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, “Buranın suyunu içen, burada 10 gün kalan 10 yaş gençleşiyor. Buranın özel bir çamuru var, yüzüne sürdüğün zaman bütün hanımlar güzelleşiyor” dedi.
İki günlük çalışma programı kapsamında Manisa’ya gelen ve geceyi Spil Milli Parkındaki orman köşklerinde geçiren Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, güne sabah yürüyüşü yaparak başladı. Yürüyüşün ardından Spil Milli Parkına yapılacak iki otel ve teleferik projesinin bilgilendirme toplantısına katılan Eroğlu, Spil’in tam anlamıyla bir şifa kaynağı olduğunu söyledi. Toplantıya Manisa Vali Yardımcısı Ünal Çakıcı, Şehzadeler Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu, Yunusemre Kaymakamı Yüksel Topal, Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik, Yunusemre Belediye Başkanı Mehmet Çerçi, AK Parti İl Başkanı Zülfikar Gürcan ve davetliler katıldı.
BURADA KALAN 10 YAŞ GENÇLEŞİR
Spil Milli Parkının ve yapılacak olan projenin tanıtımının yapıldığı video gösteriminin ardından konuşan Eroğlu, “Burası Spil Dağı Milli Parkı. Milli Parklar biliyorsunuz Bakanlar Kurulu kararıyla özel olarak korunan alan ilan edilen üzerinde titizlikle durulan bir alandır. Buranın suyunu içen, burada 10 gün kalan 10 yaş gençleşiyor. Buranın özel bir çamuru var, yüzüne sürdüğün zaman bütün hanımlar güzelleşiyor. Onu da hazırlayacaklar bir spa merkezi yapacağız. Yani güzellik merkezi. Güzelliğe de ihtiyaç var” dedi.
Spil Milli Parkındaki orman köşkleri ve hazırlanan projelerle ilgili de konuşan Eroğlu, şunları söyledi:
“Biz yolları yaptık, altyapıyı tamamen yaptık bu alanda. Gerek içme suyu, ayrı bir yağmur suyu drenajı, atık suları ayrı topluyoruz arıtıyoruz, elektriği var. Buraya gelmesi gereken ne gerekiyorsa her şey geldi. Şehzadeler Belediyemize teslim ettik sonra işletmesini firma aldı. 42 orman köşkünü örnek olarak hazırladık. İhtiyaca göre bu artacak. Teleferik yapılacak şuan. Yerler, projeler tamam. İki de sağlık oteli, spor tesisleri, kongre merkezi için 2 otel planlandı yerleri hazır, projeleri hazır ve bunlar titizlikle ele alındı. Otelin cephesinden içine varıncaya kadar tabiatla uyumlu olması için gereken her türlü çalışmayı yaptık. Aynı zamanda spor turizmi için yürüyüş yolları, çocuklar için bir takım oyun alanları yapılacak. Bu bizim birinci hedefimiz. Bir de tanıtım var. Ona da şimdiden başlayacağız.”
120 UZMAN BİTKİLER ÜZERİNDE ÇALIŞIYOR
Spil dağındaki endemik bitki türlerini koruduklarını kaydeden Bakan Eroğlu, şunları söyledi: “Endemik bitkileri tespit edip koruyoruz. Hatta Nuh’un gemisi diye bir veri tabanı var bunları buraya işliyoruz resimleriyle, koordinatlarıyla. Ayrıca bizim burada orman muhafaza ve milli parklar memurlarımız var. Bunlar kesinlikle koruyor birinci husus bu. Ayrıca sadece Celal Bayar Üniversitesi değil biz tıbbi ve aromatik bitkilerle alakalı iki yıldır çalışma yapıyoruz. Üç iklimin kesişim noktası olan Afyonkarahisar’da Ege Bölgesinin bütün tıbbi ve aromatik ürünlerini orada analiz edip neye yararlı olduğunu bulmak için eczacılarla, farmakologlarla, orman mühendisleriyle, sağlıkçılarla birlikte aşağı yukarı 120 uzmanla birlikte Türkiye’de çalışmalar başladı.”
18 AYDA BİTECEK
Bakan Eroğlu, Manisa’nın 40 yıllık rüyası olan teleferiğin ne zaman hizmete gireceği yönündeki bir soruya şöyle yanıt verdi: “Biz bunları hep temel atma töreninde söyleriz tarih veririz. 2017 yılının sonuna doğru hizmete girmiş olacak. Oteller de 15-18 ayda biter. Temel atarken ben kesin tarihi vereceğim. Bu bir formalitedir. Burası bir milli park ve burada bir çivi çakmak için bile izin gerekiyor. İzin süreçleri çok uzun sürdü. Çünkü devir planları, imar planları, bir takım izinler, kurullardan izinler var. Önümüzdeki bir iki ay içinde temeli atacağız ve 18 ay içinde de bitiririz. Normal süre 18 aydır, biter.”
Toplantının ardından Bakan Eroğlu, Spil dağında yetişen Manisa lalelerinin fotoğraflarının yer aldığı serginin açılışını yaparak 8 yaşında bir çınar ağacının dikimini gerçekleştirerek, “Bu sene 200 bin çınar ekimini gerçekleştireceğiz Osmanlı coğrafyasına” dedi. Bakan Eroğlu, daha sonra İzmir’in Kemalpaşa ilçesine gitti.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir