Tekno Gündem

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Alaplı’da Aşçı Kursu Tamamlandı

Alaplı’da Aşçı Kursu Tamamlandı

admin admin -
43 0

Zonguldak’ın Alaplı ilçesinde Çok Programlı Anadolu Lisesi Yiyecek İçecek Hizmetleri Bölümü bünyesinde açılan açılan aşçı kursu tamamlandı.
Kursu tamamlayan 12 kursiyerler için sertifika töreni düzenlendi. Alaplı Çok Programlı Anadolu Lisesinde düzenlenen törene vatandaşlar’da katıldı. Okul Müdürü Rıfat Yiğit kurslara ara vermeden devam ettiklerini belirterek, “Okulumuz Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğüne bağlı olarak eğitim veren bir kurum içinde halkının kurslara katılımının daha da artmasını temenni ediyorum. Sadece iş öğretme amaçlı kurslar açmıyoruz. Gençlerimizin sosyalleşmesini sağlayan spor kursları ile de halkımızın hizmetindeyiz” dedi.
Yiğit, şöyle konuştu:
“Şu anda Yiyecek İçecek Hizmetleri alanımızca 3 ayrı kursumuz devam etmektedir. Bu kurslardan birincisi Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğüne bağlı Alaplı Halk Eğitim Merkezi ile işbirliği içinde 37 kursiyer ile başladığımız Aşçı Yardımcılığı kursudur. Bu kurstan Haziran ayı sonunda 21 öğrencimiz belge almaya hak kazanacaktır. İkinci kursumuz okulumuz bünyesinde ve tam gün, tam yıl eğitim kapsamında açılmış olan Aşçı Çırağı kursudur. 20 kursiyer ile eğitim ve öğretimimiz devam etmektedir. Bu kursiyerlerimizde Haziran ayı sonunda kurslarını tamamlayarak belgelerini alacaklardır. Bir diğer kursumuzda yine 272 saatlik Aşçı Çırağı kursumuzdur. 20 kursiyer ile başlamış olduğumuz ancak bir kısmının süreç içerisinde kendilerine iş bularak devam edememesi sonucu 12 kursiyerimiz bugün kurs bitirmeyi hak kazanarak Aşçı Çırağı belgelerini alarak kepçe yemini edecekler. Kurslar sonunda 50 kadar kursiyere meslek edindirmiş ve bölge istihdamına hazırlamış olacağız.”
Tören sonrası kursiyerlerin yaptıkları yemekler, katılımcılara ikramın ardından kursiyerler kepçe yemini ederek sertifikalarını aldı. Törene, Alaplı Milli Eğitim Müdürü Arife Çevik, Alaplı Halk Eğitim Merkezi Müdürü Ahmet Uludağ, Alaplı Çok Programlı Anadolu Lisesi Müdürü Rıfat Yiğit , okul yönetimi, diğer okul müdürleri, öğretmenler ve kursiyerler katıldı.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir