Tekno Gündem

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Adıyaman-istanbul Kardeşliği Resmileşti

Adıyaman-istanbul Kardeşliği Resmileşti

admin admin -
35 0

Adıyaman Belediyesi Meclisi tarafından onanan İstanbul ile ‘Kardeş Şehir’ kararı bu kez İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi tarafından da kabul edildi. İki il arasındaki kardeşlik resmileşmiş oldu.
Türkiye’de kabirleri resmi olarak belli olan iki sahabenin bulunduğu Adıyaman ile İstanbul arasında daha önce gündeme getirilen ‘Kardeş Şehir’ talebi daha önce Adıyaman Belediyesi Meclisi tarafından görüşülüp onanmıştı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi tarafından da bu ay görüşülüp onanan karar sonrasında iki il arasındaki ‘kardeşlik’ anlaşması resmileşmiş oldu.
Konu ile ilgili Adıyaman Belediye Başkanlığı’ndan verilen bilgide, “İslam tarihinin önemli sahabelerinden ikisinin kabirleri ülkemiz sınırları içerisinde yer almaktadır. Safvan Bin Muattal’ın Adıyaman’da, Eyyüp El Ensar-i’nin kabri ise İstanbul’dadır. Her iki sahabenin kabirlerinin tescillerinden dolayı Adıyaman ile İstanbul illeri önemli ve anlamlı manevi zenginliğe ev sahipliği yapmaktadır. Her iki ilin önemli ortak değerlerinden dolayı kültürel, tarihi ve sosyo-ekonomik alanda tecrübe ve imkanlardan kardeşlik protokolü çerçevesinde faydalanılmasında yararlı olacağı düşüncesiyle daha önce Adıyaman Belediyesi olarak onadığımız kararı önceki günde İstanbul Büyükşehir Belediyesi onadı. Bu karar bizi memnun etmiştir. Emeği geçenlere teşekkür ediyoruz” şeklinde bilgi verildi.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir