Tekno Gündem

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. 2. Üsküdar Turizm Ve Bahar Şenliği Başladı

2. Üsküdar Turizm Ve Bahar Şenliği Başladı

admin admin -
36 0

Üsküdar Belediyesi ve TÜRSAB tarafından düzenlenen 2. Üsküdar Turizm ve Bahar Şenliği, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Hüseyin Yayman ve Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen’in katıldığı açılış töreniyle başladı. Çok sayıda vatandaşın katıldığı şenlik, Üsküdar sahilde üç gün boyunca sürecek.
2. Üsküdar Turizm ve Bahar Şenliği, bugün Üsküdar sahilinde gerçekleşen törenle başladı. 12-15 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşecek şenlikte 40’a yakın seyahat acentesi stant açtı. Üsküdar sahildeki çadırlarda kurulan stantlarda çalışmalarına başlayan acenteleri vatandaşlar ziyaret edebilecek.
Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, “Üsküdarımız her fırsatta belirttiğimiz gibi bir kültür şehri, bir tarih şehri. Aslında bir turizm şehri. Kültür, sanat ve tarih anlamında sıkıntımız yok. Bu konuda Üsküdar çok önemli bir ivme kazandı. Ancak turizm potansiyelinin yeterince anlatılamadığı da bir gerçek. İşte bu potansiyeli gün yüzüne çıkarmak, gerçekten İstanbul’un en güzel beldesi olan Üsküdar’ın tarihi dokusunu gerek iç turizm, gerekse turistlerin tanıması açısından bir çaba içerisindeyiz. Bunun mütevazı bir örneği de bu şenlik. Gayemiz Üsküdar’ın bu güzelliklerini dünyaya, İstanbul’a ve Türkiye’ye tanıtmaktır. Aynı zamanda Üsküdar kadim medeniyetimizin beldesi olduğunu her fırsatta belirtiyoruz. İstanbul’un fethini gören bir yer Üsküdar. Hatta İstanbul’un fethinden 100 yıl önce Müslümanlaşmış bir yerdir” şeklinde konuştu.
“TÜRKİYE DÜNYADA EN ÇOK TURİST GELEN 6. ÜLKE”
Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Hüseyin Yayman ise, “İnşallah 2.’si yapılan bu festivalin daha nice festivallere esin kaynağı olmasını ve bizi bir araya getirmesini temenni ediyoruz. Bu sene turizmle ilgili birtakım sorunlar var. Her zaman iyi seneler olmaz, bu yıl bazı sıkıntılarımız var ama karamsar değiliz. Türkiye turizmde bir mucize gerçekleştirmiş ülkelerin başında geliyor. Daha 1990’lı yılların başında Türkiye’deki turistik belgeli yatak sayısı Rodos adasının gerisindeydi. Ama çok şükür Allah’a turizmcimizden, garsonundan işletme sahibine, ön büro elemanından acentasına ve tüm çalışanlarıyla büyük bir duygudaşlıkla çalıştı. Şu anda Türkiye dünyada en çok turist gelen 6. ülke. Gelir bakımından da bazı seneler 11. sırada, bazı seneler de 12. sırada. Daha bizim yapacak çok işimiz var. Daha gidecek çok yolumuz var. Durmak yok yola devam, durmak yok çalışmaya devam diyoruz” diye konuştu.
Konuşmaların ardından seyahat acentalarının stantlarını gezen Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Hüseyin Yayman ve Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, kendilerine ikram edilen zemzem suyu ve hurmanın tadına baktı.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir