Tekno Gündem

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. Yurt içi Komple Taşımacılık FTL

Yurt içi Komple Taşımacılık FTL

admin admin -
54 0

Yurt içi Komple Taşımacılık FTL

Taşımacılık dendiği zaman lojistik, sevkiyat, nakliye, ambar, kargo gibi kelimeleri sık sık duyarsınız. Bu sektör gelişen iş hacmi ile ülkemizin en canlı iş kollarından birisidir. Gelişen ticaret ve alışveriş dünyası sektörü daha da büyütecektir.

Yurt içi Komple taşımacılık, kombine taşımacılık hizmeti olarak da ifade edilebilir. Bu, ülkemizin her yerinde, bütün limanlarında, demiryollarında ve toplamda en büyük paya sahip olan karayollarındaki sevkiyat işlerini kapsamaktadır. Aynı zamanda hem karayolu hem demiryolu kullanılarak birlikte yapılan nakliyat da konuya dahildir.

 Rut Optimizasyonu – Root Operation denilen dağıtım ve toplama rotalarının belirlenmesi ise bütün lojistik firmalarının temel konusudur.

 Ülkemizin her yerindeki çıkış noktalarından uygun araçlarla neredeyse kapıya teslim seviyesinde çalışan, uydu takip sistemleri ile araçlarını sürekli izleyebilen, güvenlik sistemleri ile donatılmış büyük araç filolarına sahip firmalar bugün yurt içi komple taşımacılık FTL alanında hizmet veriyorlar. Her çeşit üretimin vazgeçilmezi olan istenen malı iletme yani tedarikçilik onların sayesinde aksaksız yürüyor. (Tedarikçi teçhizat bulandır.) Depolama, sigortalama ve işin içine yurt dışı satışlar girdiği zaman ihtiyaç duyulan gümrükleme gibi işlemler de bu büyük lojistik firmaları tarafından yapılmaktadır.

 

Her Yönüyle Taşımacılık Sektörü Faaliyetleri

 

Yurt içinde taşımacılık yapan bir firma bugün ev taşımacılığı ve teslimatı, konteyner taşımacılığı, depolama, ortak depolama, entegre lojistik ve yurt içi dağıtım gibi konunun değişik versiyonları da yerine getirebilmektedir. Sektör adeta kişiye özel çözümler üretebilen bir duruma gelmiştir. (Kişiye özel çözümler konusu bireyler bazında olmayıp deniz lojistiği, uzay ve havacılık lojistiği veya sağlık hizmetleri lojistiği gibi konularda düşünülmektedir.)

Ya da uzak ülkelerde ticaret yapan firmaların (örneğin Afrika veya Çin) gereksinim duyduğu bütün lojistik hizmetler de bu büyük şirketler tarafından gerçekleştiriliyor, böylece üretim ve inşaatlar durmuyor. Bu faaliyetler yurt içi komple taşımacılık firmaları tarafından verilen hizmetlerin uluslararası seviyede bile rahatlıkla yapıldığını göstermektedir.

Çok kapsamlı bir konu olan lojistik bugün artık bir eşyanın oradan oraya taşınmasından öte çok gelişti. Zamanında teslim, güvenli teslim, uygun fiyatta teslim gibi vazgeçilmez kuralları var. Nakliyat sektörünün emektarları diyebileceğimiz ambarlar bile çok değiştiler ve ambar taşımacılığı da lojistik firmalarının bir parçası haline geldi. Kargo taşımacılığı, parsiyer taşımacılık gibi kavramlar da sektörün yaptığı iş çeşitlerine eklenmiştir.

 

İhracat ve Gümrüklemeye Destek Verir

 

Lojistik özellikle ihracat konusunda geçerli olan gümrükleme de işin içine katılınca (gümrüklü tır taşımacılığı ve teminatlı taşımacılık) çok daha kapsamlı bir iş sahası haline geldi. Hava alanlarına mal götürmek veya hava alanları arasında gümrüklü mal taşımak gibi işleri de düşünürseniz işin hacminin boyutları tahmin edilebilir.

 

Bugün lojistik bir ön lisans programı olarak akademik düzeydedir. Yurt içi komple taşımacılık lojistik konusunun her gün yapılan rutin bir faaliyetidir diyebiliriz.

 

  • Şehiriçi taşıma,
  • Parsiyel taşıma,
  • Konteyner taşıma,
  • Proje taşımaları ve
  • Şehir içi dağıtım gibi konular da yurt içi taşımacılık hizmetleri içindedir.

 

Konulara ilişkin tüm yönetmelikler ve kanunlar bu şirketler tarafından takip edilmektedir. Örneğin “alüminyum silindir kapakları cinsi eşyalar üzerine gözetim uygulaması” konusunda değiştiren hükümler bile bu firmalarca izlenmektedir.

 

Online Alışverişlerin Yurt İçi Taşımacılığa Etkisi

 

Günümüzün ticaret dünyasını çok hareketlendiren online alışverişlerin taşımacılık sektörüne büyük bir hareket ve iş hacmi kattığını tahmin etmek de güç değildir. Sürekli verilen siparişlerin söz verildiği saatte teslimi artık yurt içi taşımacılığın olağan işleri içindedir. Bugüne kadar bu konuda büyük aksaklıkların yaşanmadığı da bellidir.

Sektörde artan iş hacmi ülke çapındaki genel istihdamı da artırmıştır.

 

İlgili Yazılar