Tekno Gündem

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Veli Ağbaba: “Ülke Terör Cehennemine Döndü”

Veli Ağbaba: “Ülke Terör Cehennemine Döndü”

admin admin -
21 0

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, 1 Kasım genel seçimleri sonrası Türkiye’nin tam anlamıyla bir terör cehennemine döndüğünü, 2002 yılında sıfırlanan terörün günümüzde yeniden en temel sorun haline geldiğini belirtti.
Veli Ağbaba, Malatya’nın Akçadağ ilçesinde muhtarlarla bir araya geldi. Ağbaba, burada gündeme ilişkin yaptığı değerlendirmede, terör sorununa dikkat çekti. Hiçbir şeyin terör ve şiddetle çözülemeyeceğini belirten Ağbaba, 2002 yılında sıfırlanan terörün yeniden ülkenin en temel sorunlarından biri haline geldiğini ifade etti. Özellikle 1 Kasım genel seçimleri sonrası Türkiye’nin terör cehennemine dönüştüğünü söyleyen Ağbaba, şöyle devam etti:
“Türkiye’de herkesin şunu bilmesi gerekiyor. Hiçbir şey şiddetle, terörle çözülmez. Türkiye yaşadığımız son dönemde özelikle 1 Kasım seçim sonrası ve 20 Ekim’de başlayan süreçle birlikte Türkiye tam anlamıyla bir terör cehennemine döndü. 2002 yılında terör sıfırlanmışken, şimdi terörün bu kadar artması Türkiye’nin en önemli sorunu olarak önümüzde durmakta. Çözülmesi gereken temel sorunumuz budur. Türkiye’de terörün bitmesi için biz üzerimize düşeni fazlasıyla yapacağız. Siyaset düşünmeden yapacağımızı belirmek istiyorum.Ancak buraya geldiğimiz noktanında sorumlarını tespit etmeden geçmemiz lazım.Bu sorunun bite bilmesi kararlı bir irade ile mümkündür.Bu sorunun çözülmesi bir sistem değişikliği ile mümkün değildir. Maalesef cumhurbaşkanı şehit haberleriyle beraber bir sistem değişikliği bir rejim değişikliğini önümüze getirmeye çalışmaktadır. Biz Cumhuriyet Halk Partisi(CHP)olarak terörün bitmesi için her türlü desteğin verilmesini bilmesini istiyoruz. Bu meselenin çözümü başkanlık sistemi değildir. 7 Haziran seçimlerinde 400 vekil verin çözelim diyordu ve tek başına iktidara geldi ne değişti doğru politika izlemediği sürece bu sorunu çözemezsiniz. Sistem değişikliği ile bu sorunun çözülmesi mümkün değil. Bu şehit haberlerinin birilerinin başkan olması için birilerinin iktidar olabilmesi için kullanılması da acı vericidir, ahlak dışıdır.”
Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun görevi bırakmasına da değinen Ağbaba, “Bu dönemde bir darbe yaşandı. 28 Şubat dönemiyle beslenip büyüyen AK Parti 28 Şubat döneminde daha büyük bir darbe yaşadı. Gelen bir talimatla Ahmet Davutoğlu Başbakanlığı bırakmak zorunda kaldı.Kimin seçtiği bir başbakan halkın seçtiği bir Başbakan yüzde 49 seçilen bir Başbakan bir darbe ile ve bir kişini keyfi sonuçunda Başbakanlıktan edildi.bir darbe ile düşürüldü. Ne dedi başbakan açıklamasında? ‘Benim arzum dışında, iradem dışında ben bu işi bırakıyorum’ dedi. ‘Yoruldum’ falan demedi. Niye bıraktı? Birisi istemediği için. Niye istemedi? Terör sorununu çözemediği için mi? Mesele ekonomik sorunları çözemediği için de değil. Mesele birilerinin tam anlamıyla hem fiziken, hem ruhen birine tamamen teslim olması gerekiyordu. Yeni başbakanın düşük profilli biri olması isteniyor. Çok sayıda düşük profilli başbakan adayı var Ak Parti’de. Malatya’da milletvekilleri içinde daha fazlası var” diye konuştu.
Kilis’e atılan füzeler sonrası şehir insanının kenti terk etmesini de değerlendiren Ağbaba, “Türkiye tarihinde ilk kez toprak kaybetmeye devam ediyor. Türkiye’nin bir ilinin, yani Kilis’in nüfusunun yaklaşık yüzde 80’i göç etmiştir. Değerli arkadaşlar Kilis’in bu hale gelmesinde biz sorumlu değiliz. Kilisin bu hale gelmesinin sorumlusu oradaki Suriye’deki muhalefete ve IŞİD’e silah gönderen anlayıştır” şeklinde konuştu.
Kemal Kılıçdaroğlu’nun Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) toplantısında yaptığı konuşmayı da anımsatan Ağbaba, “Bizim bazen ne söylediğimiz AK Parti medyası tarafından önemli olmuyor. AK Parti medyasının nasıl yansıttığı oluyor. Sanki biz savaş çığırtkanlığı yapmışız, sanki biz ‘gel savaşalım’ demişiz gibi. AK Parti medyası böyle bir görüşü öne çıkarmaya çalışıyor. ‘CHP kan dökülmesini istiyor’ şeklinde lanse ediyor. Ancak şunu söylemek lazım: Türkiye’de önümüze dayatılan bir sistem var. ‘Laikliği yok edeceğiz’ diyorlar. ‘Biz başkanlığı getireceğiz, her şeyi tek adam yönetecek’ diyorlar. Hiç kimse kusura bakmasın, bu işi, cumhuriyetin kurucu değerlerinin değişmesine izin vermeyeceğiz. Bedeli her ne olursa olsun. CHP’liler bu bedeli ödemeye hazırdır. CHP her şeyi yapacaktır, bunu geçirtmeyecektir” ifadelerini kullandı.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir