Tekno Gündem

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Utib Uluslararası AR-GE Proje Pazarı Zirvesi Bursa’da Başladı

Utib Uluslararası AR-GE Proje Pazarı Zirvesi Bursa’da Başladı

admin admin -
69 0

“UTİB Türkiye Tekstil ve Konfeksiyon Sektöründe Uluslararası Ar-Ge Proje Pazarı Zirvesi” Bursa’da başladı. Zirvede tekstil ve konfeksiyonda nano teknolojilerden tıbbi tekstillere, koruyucu ve askeri tekstillerden taşıt tekstillerine kadar birçok alanda yarışan inovatif projeler ödüllendirildi. Zirveye katılan Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Türkiye’nin hedeflerine dikkat çekerek, “İleriye gidebilmek için dünyanın tükettiği teknolojiyi bizim de üretmemiz gerek. Bunu, hayal ettiklerini üreten gençlerimizle başaracağız” dedi.
Akademinin aklıyla sanayicinin girişimci ruhunu bir araya getiren “UTİB Türkiye Tekstil ve Konfeksiyon Sektöründe Uluslararası Ar-Ge Proje Pazarı Zirvesi”nin 8’incisi Bursa’da başladı. İki gün sürecek zirvede tekstil ve konfeksiyonda nano teknolojilerden tıbbi tekstillere, koruyucu ve askeri tekstillerden taşıt tekstillerine kadar birçok alanda yarışan inovatif ürünler de ödüllendirildi.
“HAYAL ETTİĞİNİ ÜRETEN GENÇLERLE BAŞARACAĞIZ”
Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, geçmişte daha çok birilerini takip eden bir sürecin yaşandığına dikkat çekerek, gündeme taşıdıkları Ar-Ge, inovasyon, tasarım ve markalaşmayla bu sürecin değişmesi gerektiğini söyledi. Dünyada Türkiye’nin, Türkiye’de de Bursa’nın tekstil alanında çok önemli bir yere sahip olduğunu hatırlatan Bakan Müezzinoğlu, “150 milyar liralık tekstil ve konfeksiyon sektörlerinde Türkiye dünyada 7. sırada. Bursa’nın bunda payı büyük. Daha da ileriye gidebilmek için dünyanın tükettiği teknolojiyi bizim de üretmemiz gerek. Bu yolda başarılı olabiliriz. Bursa teknoloji ve altyapı olarak önemli bir yere sahip. Tekstilden otomotive dünyanın önemli merkezi olacak. Hayal ettiklerini üreten gençlerimizle başaracağız” diye konuştu.
Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin, Ar-Ge Proje Pazarı Zirvesi’nin sektörlere örnek olduğunu hatırlatan UTİB ve BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, “UTİB olarak, 2009 yılından bu yana düzenlediğimiz etkinliğimiz Türkiye’de bir ilk. Bu ve benzeri faaliyetler Türkiye’nin geleceğine yapılan önemli bir yatırımdır. Sanayide yüksek katma değerin sağlanması için günümüzde iki kavramın üzerinde dikkatle duruyoruz. Ar-Ge ve İnovasyon. Bu çerçevede etkinliğimizde ülkemiz başta olmak üzere, ABD, Almanya, İspanya, Belçika, Çin, Fransa, Yunanistan, İtalya, Pakistan, Portekiz, İngiltere, Hindistan ve Güney Kore’den üniversite öğretim üyeleri ve Ar-Ge Merkezleri ile Teknopark araştırmacılarını bir araya getirdik ve pozitif gelişmeler için çalışıyoruz” dedi.
“2009’DAN BU YANA 2 BİN PROJE BAŞVURUSU ALDIK”
Burkay, “2023’te milli gelirin yüzde 3’ünün Ar-Ge’ ye ayrılması, bunun yüzde 2’sinin özel sektör tarafından gerçekleştirilmesi hedefleniyor. Bu hedefler gelişmiş ülkeler seviyesini yakalamak için önemli bir itici güç. Yüksek teknolojili ve katma değerli üretim hedeflerinde başarıya ulaşmanın yolu genç kuşağın ilgisini ve farkındalığını stratejik sektörlere yönlendirmekten geçiyor. Bu faaliyetler aracılığıyla öğrenci ve yeni mezunlarımızın sektörle ilgili önemli bilgiler elde etmelerini ve vizyon kazanmalarına yardımcı oluyoruz. BUTEKOM ve Proje Pazarı yalnızca bu sene içinde 300 civarı proje teklifi aldık. 2009 yılından bu yana da toplam 2 bin proje sunuldu. Bugüne kadar 100 civarı önerinin sanayi projesi haline gelmesinden dolayı çok memnunuz. Bu uzun süreli maraton koşularında çalışmalarımızın meyvelerini birlikte toplamak hepimize gurur veriyor” dedi.
Bursa Valisi Münir Karaloğlu 8 yıldır düzenlenen Ar-Ge proje pazarı etkinliklerinin kente değer kattığını söyleyerek, “BTSO Yönetim Kurulu Başkanımız İbrahim Burkay’ın önderliğinde başlayan bu etkinlikler, diğer sektörlerimiz için de iyi bir örnek teşkil ediyor. UTİB Ar-Ge Proje Pazarı’nın hayırlı olmasını diliyorum” dedi.
“TÜRKİYE YATIRIM İÇİN KORKMAMALI”
Sektörün önde gelen tekstil makine firması liderlerinden Oerlikon Barmag firmasının temsilcisi Oliver Lemke de dünyadaki iplik üretimliyle insan yapımı lifler konularındaki son gelişmeleri anlattı. Tekstilde en önemli unsurların Ar-Ge ve inovasyon olduğunu belirten Lemke, “İnovasyon için para harcamak gerekiyor. Müşterilerimiz artık para kazanabilecekleri fırsatlar arıyorlar. Biz onlara çözümler üretiyoruz. Çin’in tekstil alanında müşterileri her geçen gün artıyor. Bunun için acil önlem aymalıyız. Türkiye de bunun için harekete geçmeli ve yatırım için korkmamalı. Çevre de düşünülerek gelecekte insan yapımı liflere ihtiyaç artacak. Bu alanlara önem vermeli” diye konuştu.
ÖDÜLLER SAHİBİNİ BULDU
Süleyman Demirel Üniversitesi, Ar-Ge Proje Pazarı Yarışması’na en fazla proje ile katılması dolayısıyla ödülünü Bakan Müezzinoğlu, Bursa Valisi Münir Karaloğlu ve UTİB Başkanı Burkay’ın elinden aldı. Etkinliklerde ayrıca Martur Otomotiv, Kordsa, Yünsa, Sun Tekstil, Organik Kimya, Korteks, Akbaşlar Tekstil, Kipaş Mensucat, Soyteks Tekstil, Nobel Tekstil, Politeks ve Apaydın Tekstik de İnovaLİG ödüllerinin sahibi oldu.
Cuma günü uzman konuşmacılara ev sahipliği yapacak zirvede cumartesi günü Uluslararası Lif ve Polimer Araştırmaları Sempozyumu gerçekleştirilecek.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir