Tekno Gündem

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Ünlü Kırgız Yazar Aytmatov Anıldı

Ünlü Kırgız Yazar Aytmatov Anıldı

admin admin -
32 0

“Çağımızı Aydınlatan Değerlerimiz” projesi kapsamında Keçiörenli gençler, bu defa ünlü Kırgız Edebiyatçı Cengiz Aytmatov’u yakından tanıma fırsatı buldular.
Neşet Ertaş Sanat ve Gösteri Merkezi’nde düzenlenen Cengiz Aytmatov’u Anma ve Anlama Programına Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak’ın yanı sıra Kırgızistan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Prof. Dr. İbrahim Cunusov, Keçiören Kaymakamı Nusret Dirim, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Kılıçgil ile çok sayıda öğrenci katıldı.
Eserleri 170 dile çevrilen Cengiz Aytmatov’u Anma Programı Kur’an Tilaveti ile başladı. Aytmatov’un hayatından kesitlerin anlatıldığı belgesel gösteriminin yer aldığı programda Kırgızistan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Prof. Dr. İbrahim Cunusov; “Bu dünyadan göçmüş insanları anmak ve arkalarından dua etmek, hepimizin borcu olan bir farzdır. Aytmatov sadece Kırgız halkının değil Türk Dünyasının ortak değeridir.” dedi. Kırgızistan’ın bağımsızlığını ilk tanıyan ülkenin Türkiye olduğunu hatırlatan Cunusov sözlerine şöyle devam etti; “Cengiz Han nasıl dünyaya kılıçla egemen olduysa, bizim Cengiz’imiz de kalemle dünyaya egemen olmuştur. Bu değerimizi koruyalım, çünkü bizim dilimiz, dinimiz, tarihimiz bir olduğu gibi geçmişimiz ve geleceğimiz de bir”.
ATA YURDUMUZUN ORTAK DEĞERİ
Böylesine önemli bir edebiyatçıyı anmaktan mutluluk duyduğunu belirterek sözlerine başlayan Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak da, “Ata yurdumuzdan dünyaya yayılan bir değerdir Aytmatov. Kırgızistan gezim sırasında kendisi için yapılan müzeyi ziyaret ettiğimde Cengiz Aytmatov isminin Kırgızistan için ne anlama geldiğini görme fırsatım oldu” dedi. Ak ayrıca 7. Uluslararası Ramazan Etkinliklerinde Kırgızistan’ı misafir edeceklerini de sözlerine ekledi.
Keçiören Kaymakamı Nusret Dirim ise Türk dünyasının en önemli edebi şahsiyetlerinden olan Aytmatov’un eserlerini gençlerin okuması tavsiyesinde bulundu.
Kırgızistan’ı anlatan bir belgesel gösterimin de olduğu Programda Keçiören İmam Hatip Lisesi öğrencisi Sena Nur Arslan Cengiz Aytmatov konulu kompozisyonunu okurken, Kırgızlı sanatçı Gulia Kasimkulova da seçkin Kırgız eserlerinden örnekler seslendirdi.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir