Tekno Gündem

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Toroslar Karatepe’de Yörük Şöleni

Toroslar Karatepe’de Yörük Şöleni

admin admin -
33 0

Toroslar Yörükleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği, Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle bu yıl da Türkmen aşiretlerini Toroslar Karatepe’deki ‘Yörük Şöleni’nde buluşturdu.
Toroslar Yörükleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği tarafından Toroslar Karatepe’de Yörük Şöleni düzenlendi. Toroslar, Tarsus, Erdemli ve Silifke ilçelerinde yaşayan Türkmen aşiretlerin her yıl bir araya geldiği Yörük Şöleni, bu yıl da şarkı ve türkülerin okunduğu, yöresel oyun ve yarışmalarla renkli görüntülere sahne oldu. Yörüklere has eşyaların da sergilendiği şölende, Yörük kadınları yün eğirip yayık ayranı yaparken, kurulan kıl çadırlarda Yörük kültürü yansıtılmaya çalışıldı.
Yörük Şöleni’ne Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz da katıldı. Şölende, Yörükleri tek tek ziyaret ederek, istek ve taleplerini dinleyen Kocamaz, Yörüklerin bu ülkenin asli evlatları ve gerçek sahipleri olduğunu ifade etti. Kocamaz, ülkenin zor duruma düştüğü her dönemde, Yörüklerin dik duruşu, asilliği ve baş kaldırışı sayesinde mutlu günlere ulaşıldığını söyledi.
Her gün onlarca şehit haberinin alındığı bir dönemde, Türkiye’nin birlik, bütünlük ve kardeşliğe en çok ihtiyaç duyduğu bir süreç yaşandığına dikkat çeken Başkan Kocamaz, “Osmanlıdan bu yana Yörükler her zaman ülke savunmasında önemli görevler almışlardır. Şahadet haberini aldığımız şehitleri göz önüne getirdiğimizde bu ülkeyi savunmak için hayatını seve seve feda eden Yörük çocuklarının isimleri hafızalarımızdadır” dedi.
Şenlik havasında olmasa da bu ve buna benzer etkinliklerin hala yapılıyor olmasının gelecek nesiller için bir kültür köprüsü olduğunu kaydeden Kocamaz, “Gelenek ve görenek, örf ve adetlerimizi gelecek nesillere anlatamaz ve aktaramazsak millet olma vasfımızı kaybederiz. Bu ülkeyi dün olduğu gibi yarın da şanla şerefle savunmaya, korumaya, sırtımıza alıp yürümeye talibiz. Bizim her zaman birliğe ihtiyacımız var, gidecek başka toprağımız da yok” ifadelerini kullandı.
Mersin Büyükşehir Belediyesi Halk Oyunları Ekibi’nin gösterisi ve Kent Orkestrası’nın konseri, etkinliğe katılan Yörükler tarafından ilgiyle izlendi. Yörük Şöleni Halk Ozanı Hacı Karakılçık’ın konseriyle son buldu.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir