Tekno Gündem

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Seyid Dede’de ‘Birlik Lokması’

Seyid Dede’de ‘Birlik Lokması’

admin admin -
19 0

Adana Bulamlılar ve Çevre Köyleri Yardımlaşma Dayanışma ve Kalkındırma Derneği (Adana Bulam-Der) her yıl geleneksel olarak Seyid Dede’de düzenlediği ‘Birlik Lokması’nda bu yıl da yüzlerce kişiyi ağırladı.
Şambayat’taki Seyid Dede Türbesi’nde gerçekleşen etkinlikte konuşan Bulamlıların piri, Üryan Hızır Ocağı’ndan Ali Büyükşahin, “Amacımız ne öteki olmaktır ne de ötekileştirmektir. Bir lokmayı eşit ve barış içinde paylaşabilmektir. Zaten tüm ayrılıklar bu yüzden oluşmuyor mu?” diye sordu.
Aleviliğin insan sevgisi, hoşgörü, barış ve kul hakkı yememekle eşdeğer olduğunu dile getiren Büyükşahin, “Alevi, din, dil, ırk, cinsiyet, mezhep ve düşünce farkı gözetmeden herkese bir nazar ile bakar. Alevilik eşitlik ve paylaşımcılığın simgesidir. Aleviler demokrasiden ve laiklikten yanadır. Kadın erkek eşitliği olmazsa olmazlarındandır” diye konuştu.
Adana Bulam-Der Başkanı Yılmaz Parlak ise toplumda birliği, dirliği, eşitliği ve demokrasiyi savunmak adına plan ve program gerçekleştirdiklerini söyledi. Toplumun ayrıştırılmasına izin verilmemesi gerektiğini ifade eden Parlak, birlik lokmasına katılan tüm davetlilere teşekkür etti.
YÜZLERCE KİŞİ KATILDI
Etkinliğe, CHP Adana Milletvekilleri Zülfikar İnönü Tümer, İbrahim Özdiş, Aydın Uslupehlivan, HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş, HDP Diyarbakır Milletvekili Nimetullah Erdoğmuş, Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin, HDP PM Üyesi Hatice Kavram, HDP Adana İl Eşbaşkanı Hüseyin Beyaz, TMMOB Adana İKK Temsilcisi Ali Kuzu, CHP Seyhan İlçe Başkanı Abeydullah Kolcu, DİSK Bölge Temsilcisi Hüseyin Yaşar Gündoğdu, CHP İl Yöneticileri, Seyhan Belediye Başkan Yardımcıları Kadir Özdemir, Ertan Karaoğlu, Meclis Üyeleri Elif Uzun, Önder Kaypak, İMO Eski Şube Başkanı Nazım Biçer, Seyhan İmar AŞ Müdür Yardımcısı Hüseyin Orhan, CHP Milletvekili Adayları Ahmet Adıgüzel, Mustafa Bilgilioğlu, Kemal Derin, Bulamlılar Derneği’nin kurucularından Hasan Orhan, CHP İl Yöneticileri ve yüzlerce davetli katıldı.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir