Tekno Gündem

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. ‘Şehrin Gülümseyişleri’ Projesi Yöreye Hayat Veriyor

‘Şehrin Gülümseyişleri’ Projesi Yöreye Hayat Veriyor

admin admin -
25 0

Hakkari Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’nce uygulanan “‘Şehrin Gülümseyişleri’ projesine Hakkarili kadın çiftçiler büyük ilgi gösterdi.
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Eğitim Yayım ve Yayınlar Dairesi Başkanlığı’nın koordinasyonu ve desteği ile Hakkari Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’nde uygulandı. ‘Şehrin Gülümseyişleri’ sloganı ile başlatılan Hakkari için bir kalkınma modeli olan “Süs Bitkisi Yetiştiriciliğinde Kadın Çiftçiler Projesi” ile bölgede süs bitkisi piyasasında dışa bağımlılığın önüne geçilmesi için kadın çiftçilerin süs bitkisi yetiştiriciliği alanında eğitilmesi ve kadın çiftçilerden oluşan bir grubu süs bitkisi yetiştiriciliği alanında üretim yapmalarına fırsat tanınması hedeflendiği belirtildi.
Hakkari Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü yetkilileri, proje ile aynı zamanda söz konusu kadın çiftçilerin ekonomik anlamda gelişmeleri sağlanacağını belirterek, kadın istihdamını artıracak, süs bitkisi endüstrisinde kadın desteği ile bölgede yeni bir vizyon oluşturulacağını ifade ettiler. Yetkililer, “Kurulacak yeni bir işletme ağı ile süs bitkisi ürün ve üretim hattı oluşturulacaktır. Bakanlığımız, İş-Kur, Ziraat Odaları Birliği ile yapılan ortak protokol ve Halk Eğitim Merkez Müdürlüğü ile yapılan işbirliği sonucunda 50 kadın çiftçiye sertifikalı eğitimler verilmiştir. Ayrıca projede başarılı performans gösteren kadın çiftçiler için bir üretim tesisinin açılması ve bu tesiste kadınların istihdamı sağlanacaktır. Bu kapsamda il müdürlüğümüzce 2016 Mart-Nisan aylarında verilen teorik eğitimlerden başarılı olan yaklaşık 20 kadın çiftçi; Yüzüncü Yıl Üniversitesi’nden Prof. Dr. Murat Tunçtürk, Eğitim Yayım ve Yayınlar Dairesi Başkanlığı’ndan Nilgün Kaynun, il müdürlüğümüz bünyesinde çalışan Ziraat Yüksek Mühendisi İdris Uce ve Ziraat Yüksek Mühendisi Hüseyin Erdikli eşliğinde İzmir’in Ödemiş ve Bayındır ilçelerinde bulunan işletmeler ve kooperatiflerde doku kültürü gibi üretim teknikleri alanında eğitimler alarak ilgili işletmelerde uygulamalı eğitimlere katılmışlardır. DAKA’nın da desteği ile yapılan gezide ayrıca teknik gezi grubumuz Bayındır çiçek festivaline giderek, sektörün ülkemiz ve dünya açısından ne kadar önemli bir sektör olduğunun farkındalığına tanık olmuşlardır. Kursiyerler, ziyaret edilen işletme sahipleri ve ilgili sivil toplum örgütleri ile de yapılan istişarelerde söz konusu projenin bölge açısından farkındalık oluşturacak nitelikte olacağı ve ilimize yarar sağlayacağı kanısına varılmıştır” denildi.
Hakkari Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdür Vekili Abdullah Seven ise, “Proje kapsamında öğrencilerin eğitim süreçlerinin süs bitkileri yetiştiriciliği yapan ve bu konuda uzmanlaşmış kuruluşlar ile işbirliği yapılarak daha da güçlendirileceği ve projenin kadın çiftçilerimizin aile ve ilimiz ekonomisine katkı sağlayacak” denildi.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir