Tekno Gündem

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Raylı Sistem Araç Komisyonu Toplantısı Samsun’da Yapıldı

Raylı Sistem Araç Komisyonu Toplantısı Samsun’da Yapıldı

admin admin -
31 0

Tüm Raylı Sistemler İşletmecileri Derneği (TÜRSİD) Araç Komisyonu VI. Toplantısı 12-13 Mayıs 2016 tarihlerinde Samsun Büyükşehir Belediyesi Samulaş A.Ş.’nin ev sahipliğinde Samsun’ da yapıldı.
Türkiye’de faaliyet gösteren tüm kent içi raylı sistem işletmecilerinden İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Eskişehir, Konya, Antalya ve Kayseri illerinden gelen temsilcilerin katıldığı toplantıda ilk gün bilgilendirme toplantıları yapılırken, ikinci gün teknik ve sosyal gezi gerçekleştirildi. Toplantıya Samsun Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Planlama ve Raylı Sistemler Dairesi Başkanı ve Samsun Büyükşehir Belediyesi Samulaş A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi Kadir Gürkan, TÜRSİD Genel Sekreteri Aysun Durna ve I.Dönem TÜRSİD Araç Komisyonu Başkanı İzzet Ata katıldı.
Birinci gün saat 09.00’da başlayan toplantıda açılış konuşmalarının ardından, toplantıya katılan raylı sistem temsilcilerine Samsun tanıtım filmi gösterimi yapıldı. İşletmelerin yaptığı bilgilendirme sunumlarında, raylı sistemlerde yapılan yenilik ve gelişmelere değinildi. İşletmeler son altı 6 içerisinde yapılan yenilikleri diğer raylı sistem işletmecilerin temsilcileri ile paylaşarak konular üzerinde fikir alışverişinde bulunuldu.
TÜRSİD ARAÇ KOMİSYONU YENİ BAŞKANI SAMULAŞ A.Ş.’DEN
TÜRSİD Genel Sekreteri Aysun Durna görev süresi dolan I. Dönem TÜRSİD Araç Komisyon Başkanı İstanbul Ulaşım A.Ş.’ den Uzman İzzet Ata ve başkanlık ekibine, çalışmaları nedeniyle teşekkür ederek, TÜRSİD Yönetim Kurulu adına ödül ve plaket verdi. Sonrasında yapılan 2.dönem başkanlık seçiminde Samsun Büyükşehir Belediyesi Samulaş A.Ş. Bakım-Onarım Müdürü Makine Mühendisi Ziya Kalafat TÜRSİD Araç Komisyonu Başkanı seçildi. Kalafat’ın yardımcılığını ise Eskişehir Ulaşım A.Ş.’den (Estram) Elektrik-Elektronik Bakım Şefi Erhan Sezgin, komisyon sekreterliği görevini ise Kayseri Ulaşım A.Ş.’den Araç Bakım Mühendisi Muhammed Biçimveren yürütecek.
Komisyon Başkanlığı seçimi sonrası devam eden toplantıda, Deray Ekipmanları ve Deray Müdahale Teknikleri alt çalışma grubunun önümüzdeki 6 aylık süreçte yapacağı çalışmalara, çok modüllü araçlarla ilgili deray teknikleri ve deray önleme yöntemleri çalışmaları hakkında araştırma yapılarak komisyona sunulmasına ve komisyona Konya Büyükşehir Belediyesi’nden Hakkı Babaoğlu ve Samsun Büyükşehir Belediyesi Samulaş A.Ş.’den Serkan Salmaz’ın katılmasına karar verildi.
BİR SONRAKİ TOPLANTIYA BURSA EV SAHİPLİĞİ YAPACAK
TÜRSİD Araç Komisyonu bir sonraki toplantısının 24-25 Kasım 2016 tarihlerinde Bursa’da Burulaş’ın ev sahipliğinde yapılması kararlaştırılarak Araç Komisyonu VI. Toplantısı’nın ilk günü tamamlandı.
GAR-TEKKEKÖY HATTI GEZİLDİ
Samulaş A.Ş. Bakım-Onarım Atölyesi’nde yapılan teknik gezide bakım alanları, bakımına devam edilen tramvaylar ve tramvay yıkama alanları gezildi. Mevcut Üniversite-Gar Hafif Raylı Sistem hattı ve inşaatı devam eden 2. Etap Gar-Tekkeköy Hafif Raylı Sistem inşaat çalışmaları yerinde incelendi. Samsun Büyükşehir Belediyesi Gar Tekkeköy Hafif Raylı Sistem Projesi kapsamında yapımına devam edilen hat üzerinde incelemelerde bulunan TÜRSİD Araç Komisyonu üyelerine yapılan çalışmalar, ray ve katener çalışmaları hakkında bilgi verilerek yüklenici firma Metroray yönetici ve çalışanları ile bir araya gelindi.
KIZILIRMAK DELTASI KOMİSYON ÜYELERİNİ BÜYÜLEDİ
Yapılan turizm gezisi programı kapsamında Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti’ne Orman ve Su İşleri Bakanlığı 11. Bölge Müdürlüğü’nde görevli Orman Mühendisi Özden Sağlam’ın rehberliğinde gezi düzenlendi. Türkiye’nin en büyük kuş cenneti olan Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti gezisinden oldukça etkilenen komisyon üyelerine Su Basar Ormanları gezdirildi.
Toplantı etkinlikleri sonunda Samulaş A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi Kadir Gürkan, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı ve Samulaş A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz tarafından gönderilen teşekkür hediyelerini takdim etti.
Samulaş A.Ş. Atölye ve İşletme Binası önünde hatıra fotoğrafı çekilerek TURSİD VI. Araç Komisyonu Toplantısı sonlandırıldı.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir