Tekno Gündem

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Piknikçilere Uyarı

Piknikçilere Uyarı

admin admin -
37 0

Ankara Büyükşehir Belediyesi Ankara İtfaiye Daire Başkanlığı, piknik sezonunun açılmasıyla Başkentlileri muhtemel yangın ve suda boğulma olaylarına karşı dikkatli olmaları, çocuklarına da dikkat etmeleri konusunda uyardı.
Ankara Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanı Celil Sipahi, mevsim gereği özellikle mesire alanlarında yangınların artabileceğini belirterek, Başkentlilerden piknik yaptıkları alanlara, özellikle ormanlara sahip çıkmalarını istedi. Yetiştirilmesi zor ve uzun yıllar isteyen orman ve ağaçlık alanlardaki yangınların çıkış nedeninin büyük oranda tedbirsizlik ve ihmalden kaynaklandığını kaydeden Sipahi, şunları söyledi:
“Piknik için Başkent’in ormanlık ve yeşil alanlarını tercih eden hemşehrilerimiz, yaktıkları ateşin söndüğünden emin olmadan piknik alanından ayrılmasınlar. Gerekli gördüklerinde ateşin üzerini toprakla örtsünler. Kibrit ve sigarayı kesinlikle söndürmeden atmasınlar. Güneş altında ısıyı odaklaştırarak büyük ölçüde yangın nedeni olan şişe ve cam parçalarını rastgele etrafa bırakmasınlar.”
Yangınların büyük çoğunluğunun dikkatsizlik ve ihmal sonucu atılan söndürülmemiş sigara veya kibritten çıktığına dikkat çeken Sipahi, gösterilecek itina ve basit önlemlerin çoğu zaman yangına neden olabilecek unsurları ortadan kaldıracağını, bazen de olası bir yangının en az zararla atlatılmasına yardımcı olacağını vurguladı. Sipahi, Başkent’in ekili alanları, ormanları ve fidanlıkları civarında oturan vatandaşlardan da çevreyi kontrol altında tutmalarını, çocuklarını yangın tehlikesine karşı uyarıp bilgilendirmelerini istedi.
BARAJ, GÖL VE GÖLETLERDE BOĞULMA TEHLİKESİ
Havaların ısınmasıyla ortaya çıkan önemli bir tehlikenin de göl ve gölet çevresinde piknik yapanların serinlemek amacıyla suya girmeleri olduğuna dikkat çeken Sipahi, Ankaralıları gittikleri mesire alanlarındaki baraj, göl, gölet, akarsu ve su birikintilerine kesinlikle girmemeleri için uyardı. Her yaz mevsiminde onlarca kişinin serinlemek amacıyla girdikleri sularda boğularak öldüğünü hatırlatan Sipahi, Başkent’te bulunan tüm baraj, göl, gölet ve kent sınırından geçen Kızılırmak ve Sakarya dahil olmak üzere hiçbir akarsuyun yüzmek veya serinlemek için girmeye uygun olmadığını, söz konusu suların profesyonel yüzücüler için bile tehlike taşıdığını vurguladı. Sipahi, aileleri de çocuklarına göz kulak olmaları konusunda uyararak, her ne koşulda olursa olsun ailelerin piknik alanlarında çocuklarına suya girmelerine izin vermemelerini, oyun alanlarında, mahallede, okul çıkışında sahip olmalarını ve arkadaşları konusunda özen göstermelerini önerdi.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir