Tekno Gündem

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Pancar Pazarına Yoğun İlgi

Pancar Pazarına Yoğun İlgi

admin admin -
32 0

Van’ın dünyaca ünlü olan otlu peynirinde ve yöresel yemeklerinde kullanılan pancarlar tezgâhlardaki yerini aldı.
Erek Dağı başta olmak üzere Özalp, Çatak, Bahçesaray ve Hakkari’nin Yüksekova ile Şemdinli ilçelerine bağlı köylerin yüksek kesimlerinde köylüler tarafından toplanan pancarlar, şehir merkezinde kurulan pazarda satılıyor. Sabahın erken saatlerinde tezgahlarda yerini alan ve doğal olmasından dolayı halk arasında şifa kaynağı olarak kabul edilen pancarlar, büyük bir ilgi görüyor.
Kenan Polat adlı esnaf, her yıl bahar ayında topladıkları pancarları satarak geçimlerini sağladıklarını belirterek, “Uçkun, çiriş, mende, sirmo, heliz, kari, nane, kekik ve mantar gibi çok sayıda pancar ve bitkiyi Hakkari ve Van’ın yüksek kesimli ilçelerinde toplayarak buraya getiriyoruz. Getirdiğimiz bu pancarlar genelde otlu peynirde ve yemeklerde kullanılıyor” dedi.
Vatandaşların pancara yoğun ilgi gösterdiğini de anlatan Polat, “Vatandaş satmış olduğumuz bu pancarları çok alıyorlar. Özellikle sabah saatlerinde bu caddeden geçmeniz çok zor oluyor. Her bahar ayında bunu yapıyoruz. Bahar ayı geldiği zaman yüzümüz de gülüyor. Çünkü yapmış olduğumuz bu iş karşılığında ekmek paramızı kazanıyoruz” şeklinde konuştu.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir