Tekno Gündem

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Özel Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursu Yönetmeliğinde Yapılan Değişiklikler

Özel Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursu Yönetmeliğinde Yapılan Değişiklikler

haberci haberci -
51 0

Yönetmelikte Yapılan Değişiklikler Neleri Kapsıyor?

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan yönetmelik kapsamında direksiyon eğitimi dersi sınavları artık belirlenen güzergahta yapılacak. Kursiyerler, engel durumlarına uygun araçlarla eğitim alabilecekler. Ayrıca, kurs açma işlemlerinde belgelerin alınamaması durumunda ek süre verilecek.

Yeni Düzenlemelere Göre Kursiyerler İçin Getirilen Zorunluluklar Neler?

Yeni yönetmelikle birlikte kursiyerlerin kayıt esnasında T.C. kimlik kartı ibrazı zorunlu hale getirilecek. Ayrıca, kursiyerlerin fotoğrafları çekilerek sisteme aktarılacak ve sahteciliğin önüne geçilecek. Kursiyerler için düzenlenen faturalar da Özel MTSK Modülü’ne işlenerek kayıt dışılığın önüne geçilecek.

Yeniden Kayıt Olan Kursiyerlere Sağlanan Kolaylıklar Neler?

3 yıl içinde yeniden kaydolan kursiyerler eğitim ve sınavlardan muaf olacaklar. Ayrıca, teorik sınavlarda başarılı olan kursiyerler 3 yıl içinde tekrar kursa kayıt yaptırdıklarında teorik eğitim ve sınavlardan muaf tutulacaklar.

Sınavlar ve Belgelendirme Süreçlerinde Yapılan Değişiklikler Neler?

Yönetmelik değişikliğiyle birlikte sınavlar saat 21.00’e kadar uzatıldı ve uygulama sınav süresi 40 dakika olarak belirlendi. Başarı gösteren kursiyerler sertifikalarını e-Devlet sistemi üzerinden alabilecekler. Belgelendirme sürecinde yaşanan sıkıntıların önüne geçmek için yeni düzenlemeler getirildi.

İlgili Yazılar