Tekno Gündem

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. (Özel Haber) Hava İle Çalışan Otomobil Yaptı

(Özel Haber) Hava İle Çalışan Otomobil Yaptı

admin admin -
27 0

Kayseri’de yaşayan Mustafa Özkaya, hava ile çalışan otomobil yaptı.
Kayserili Mustafa Özkaya, gençlik yıllarından bu yana hayalini kurduğu hava ile çalışan otomobili 42 yaşında yaptı. Askere gitmeden önce ailesinin olumsuz tepki vermesi üzerine projesini rafa kaldıran Özkaya, askerden döndükten sonra maddi imkansızlıklardan dolayı da projesini yapamadı. 42 yaşına geldiğinde hava ile çalışan otomobilini yapmak için harekete geçen Mustafa Özkaya, aldığı bin 500 TL maaşın 500 TL’sini otomobile ayırarak, yıllardır kurduğu hayalini gerçekleştirdi.
“19 YAŞIMDAYKEN KAFAMDA TASARLADIM”
3 çocuk babası olan Özkaya, “Ben bu aracı 19 yaşındayken kafamda tasarladım ve yapmak için çalışmalara başladım. 3-5 parça bir şey toplayınca annem ve babam ’Askere gideceksin, ne işin var’ deyince, askerden gelince yapmaya başlarım diyerek bıraktım. Askerden gelince tekrar yapmak için uğraştım ama fakirlikten dolayı yapamadım ve bu zamana kadar kaldı. Bu aracı çok zorluklar içerisinde yaptım. Bin 500 TL maaşım var, 550 TL’si ev kredisine kesiliyor. Şimdiye kadar bu arabaya 5 bin TL para harcadım. Yapana kadar da çok zorluklar çektim. Evin içerisinde, oturduğumuz binanın içerisinde yapmak için çok uğraştım” ifadelerini kullandı.
“TAMAMEN HAVA İLE ÇALIŞIYOR”
Aracın sadece hava ile çalıştığını belirten Özkaya, “Bu aracımız motorlu bir araç. Motorlu bir araç ama zerre kadar yakıt kullanmıyor ve hava kirliliği yapmıyor. Araç, 2.5 metre boyunda, 30 santimetre eninde ve 300 kilogram ağırlığındadır. Piyasadaki normal arabaların eninde ve boyundadır. Aracımız, normal bir insan gibi nefes alıp vererek çalışıyor. Güneş enerjisi, benzin, mazot gibi yakıtlar kullanılmıyor. Eğer söylediklerimde en ufak bir yalan varsa devletimiz beni cezalandırsın. Araç hava ile çalışıyor. Ne kadar hava verirsek o kadar yol gidiyor. 20 dakika hava basarsak 20 dakika yol gidiyor. Tamamen hava ile çalışıyor” şeklinde konuştu.
“PATENT DESTEĞİ BEKLİYORUM”
Devletten aracı için sadece patent desteği beklediğinin altını çizen Özkaya, şunları söyledi:
“Devletimizden patent desteği istiyorum. Patentini almak için yeterli param yok. Bu aracın küçük olduğunu söyleyebilirler. Başbakanımız bana emretsin, 1 hafta içerisinde yakıtsız yolcu otobüsü yapıp teslim edeceğim. Eğer yapamazsam beni büyük bir şekilde cezalandırsınlar.”

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir