Tekno Gündem

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Obeziteye Veda Ettiren Yöntem

Obeziteye Veda Ettiren Yöntem

admin admin -
44 0

Özel Ümit Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Müslüm Tarkan, son yıllarda Avrupa ve Türkiye’de büyük ilgi görmeye başlayan tüp mide ameliyatına ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.
Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Müslüm Tarkan ve ekibi, obezite ile mücadelede büyük etki oluşturan ve başarısı ile son yılların gözde tedavisi olan tüp mide ameliyatında oldukça iddialı. Konuyla ilgili önemli açıklamalarda bulunan Müslüm Tarkan, obezitenin çağın en büyük hastalığı olduğunu ve uzun yıllardır bu soruna karşı çok sayıda tedavi ve yöntem geliştirildiğini anımsattı. Son yıllarda bu alanda Avrupa ve Amerika’da tüp mide ameliyatı yapıldığını kaydeden Dr. Tarkan, “Türkiye’de de oldukça yaygın olmaya başlayan bu yöntemde midenin 3/2’si alınıyor. Ameliyatın yaygınlaşmasının ana sebebi de ameliyat olan kişilerin çok rahat bir şekilde fazla kilolarından kısa sürede kurtulmasıdır” dedi.
KİMLERDE UYGULANIYOR
Ameliyatın hangi tür obez hastalarda yapılabilindiği hususuna da değinen Dr Tarkan, konuya şu şekilde açıklık getirdi:
“Bu ameliyata karar vermekte önemli olan faktörlerin başında, tüm çabalarına rağmen kişinin bir türlü kilo verememesi, fazla kilolardan dolayı kişinin normal yaşamına devam edememesi ve estetik sorunlara maruz kalması, ayrıca kiloya bağlı yan hastalıklara yakalanan kişilere bu ameliyat yapılır.”
Ameliyatın karın bölgesinde dışarıdan açılan birkaç kesik ile midenin üçte ikisinin alınması ile gerçekleştiğini vurgulayan Dr. Müslüm
Tarkan, ameliyatın faydalarını ise şöyle sıraladı:
“Küçülen mide yemek borusuna yakın bir şekilde tüp halini alıyor. Bu ameliyatla biz kişinin fazla yemek tüketmesini engellemiş oluyoruz. İkinci etkisi de, midenin yemek borusuna yakın olan fundus dediğimiz kısmında salgılanan hormonlardan biri de iştah arttırıcı hormonudur. Bu tedavi ile biz bu hormonun salınımında azalma sağladığımız için kişi iştahını da daha normal düzeylerde tutabiliyor ve acıkma fonksiyonu da azalıyor. Kişi ameliyattan sonra yüzde 60 oranında kilo verebiliyor.”
AMELİYATIN RİSKLERİ NELERDİR
Vücut kitle endeksi 35 ve üzerinde olanlarda uygulanan ameliyatın da diğer uyutularak yapılan tüm ameliyatlar gibi bazı riskleri olduğunu kaydeden Dr. Müslüm Tarkan, açıklamasını, “Belli bir yaş sınırlaması olmasa da 60 ve 65 yaşın üzerindeki kişilerin bu ameliyattan kaçınmasında yarar var. Tüp mide ameliyatında görülebilen risklerden biri ameliyat sonrasında olası bir kanama, kesilen mide kısmında sızıntı durumu, çok fazla daraltılabilirse midede darlık yaşanabilir. Hastalar çok ciddi oranda kilo kaybı yaşadığı, kilodan kaynaklı yan hastalıklardan da kurtulma şansı olduğu için Türkiye’de ve Eskişehir’de yoğun bir ilgi var. Ameliyat olanlar sonraki hayatlarında yeme içme düzenini yenilemeleri gerekiyor. Sıkı sık ve az oranda yeme, bol su içme, bol vitamin almayı tavsiye ederim” diye sürdürdü.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir