Tekno Gündem

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. New York’taki “Türk Günü Yürüyüşü”

New York’taki “Türk Günü Yürüyüşü”

admin admin -
16 0

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, New York’ta geleneksel olarak düzenlenen ve 16-22 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşecek “Türk Günü Yürüyüşü” öncesi basın mensuplarıyla Antakya Medeniyetler Evi’nde bir araya geldi.
Başkan Savaş, “1981’den başlayarak 1991 tarihinden bu yana geleneksel hale gelen ve Türk- Amerikan Federasyonu’nun (TADF) düzenlediği çok önemli bir organizasyona katılacağız. 16- 22 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilecek bu önemli organizasyonda, Antakya Medeniyetler Koromuz Hatay’ı 3 ayrı konserle temsil edecek. Türk Günü Yürüyüşü’nde bizlerle beraber her partiden bir meclis üyesi ve eşi de katılım gösterecek. Bu sene festival havasında 35.si düzenlenen ve Türk Amerikan dostluğunu pekiştirerek, Türkiye olarak Amerika’da önemli bir organizasyonu olma özelliğine sahip olan bu önemli etkinliği Federasyon Başkanımız ve yönetim kurulu organize ediyor. Hatay’ın temsilcileri ile Antakya Medeniyetler Korosu’nun bu önemli organizasyona davet edilmesi, Hatay’ın dünya nezdindeki temsili açısından onur verici” ifadelerini kullandı.
HERKESİN BARIŞ, HUZUR VE KARDEŞLİK İÇERİSİNDE YAŞADIĞI BİR KENT
Konuşmasına Antakya Medeniyetler Korosu’nun dünyaca ünlü yanını öne çıkararak devam eden Başkan Savaş, “Koromuz, bugüne kadar birçok uluslararası arenada ve en önemli yerlerde Türkiye ile Hatay’ı temsil etti. Amerika’da da 3 ayrı konser verip Hatay’ı en güzel şekilde temsil edeceğine inanıyorum. Hatay, beş yıldır gerçekten de savaşın gölgesinde bırakılmaya çalışıldı ve Hatay’daki birlik, beraberliği zedeleyecek olumsuz algılar aksettirildi. Bizler Amerika’da gerçekleştirilen Türk Günü Yürüyüşü’nde her medeniyete ev sahipliği yapmış ve herkesin barış, huzur ve kardeşlik içerisinde yaşadığını tüm dünyaya göstereceğiz. Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin parlamentosunu temsil eden her siyasi partiden de bir temsilcinin olması Hatay’daki barışın ve kardeşliğin en büyük kanıtı. Bizleri Amerika’da temsil edecek olan Medeniyetler Korosu ve bizleri davet eden Türk- Amerikan Dernekleri Federasyonu Başkanı Atilla Pak’a teşekkür ederim” dedi.
ÖZFIRAT: ’’HATAY’I EN GÜZEL ŞEKİLDE TEMSİL EDECEĞİZ’’
Türk Günü Yürüyüşü’ne katılmaktan dolayı büyük mutluluk duyduğunu belirten Antakya Medeniyetler Korosu Şefi Yılmaz Özfırat da yaptığı konuşmada, “Türk Günü Yürüyüşü ‘ne davet edilerek Hatay’ı temsil etmekten onur duyuyoruz. Hatay her medeniyete ev sahipliği yapmış, herkesin birlik ve beraberlik içerisinde yaşadığı muazzam bir şehir. Kültür birikimi ile de dünyada örnek alınacak bir şehir. Bizler bu kültürün yaşatılması ve kültürümüzü dünyaya tanıtmak amacıyla Amerika’da gerçekleştirilecek konserde üçü İngilizce, Hatay’a özgü 2 Arapça şarkı ve farklı dillerde parçalar seslendirerek Hatay’ı en güzel şekilde temsil edeceğiz. Bizlere olan desteğinden dolayı Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş’a ve bizleri davet eden Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu’na sonsuz teşekkür ederim” diyerek düşüncelerini dile getirdi.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir