Tekno Gündem

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Mustafakemalpaşa’nın Bilinmeyen Zenginlikleri Sempozyumla Keşfedilecek

Mustafakemalpaşa’nın Bilinmeyen Zenginlikleri Sempozyumla Keşfedilecek

admin admin -
46 0

Bursa’nın Mustafakemalpaşa ilçesinde bu yıl üçüncüsü düzenlenen “Uluslararası Mustafakemalpaşa Sempozyumu” başladı. İlçenin bilinmeyen zenginlikleri masaya yatırılacak.
Mustafakemalpaşa Belediyesi ve Uludağ Üniversitesi’nin akademik desteğiyle tertiplenen sempozyum 3 gün sürecek. İlçenin tarihi, toplumsal, kültürel, arkeloojik, coğrafi ve çevre meselelerinin ele alınacağı sempozyumda açılış konuşmasını yapan Mustafakemalpaşa Belediye Başkanı Sadi Kurtulan, “Alt ve üst yapı kadar kültürel çalışmalar yapmayı bir görev addediyoruz. İlçenin her yönden gelişmesine ve zenginleşmesine imkan sağlayacak fikirler bu sempozyumun aracılığı ile gündeme gelecek” dedi.
Türkiye’deki tüm üniversitelere başvurularak Mustafakemalpaşalı akademisyen ve araştırmacılara davetiye gönderdiklerini ifade eden Kurtulan, “Toplumumuzun bünyesi içinde yoğrularak gelişen tarihi ve kültürel birikimlerin öğrenilmesine katkı sağlamayı bir görev kabul ediyoruz. Mustafakemalpaşa’nın antik dönemlerden bu yana yaşadığı tarihi, toplumsal ve sosyal değişim ve gelişime dair bildiriler hazırlanarak, şehrin sahip olduğu tarihi değerlerin, doğal güzelliklerin ve turizm potansiyelinin irdelenmesini bekliyoruz. Mustafakemalpaşa’nın bilinmeyen zenginliklerini, potansiyel yönlerini keşfetmek istiyoruz” diye konuştu.
“Milletlerin hafızası” tarihtir diyen Kurtulan, “Geçmişten bugüne gelen bilgilerin ve esrlerin geleceğe taşınması gerekiyor. Biz de belediye olarak sizlerin bu çalışmalarınızı geleceğe taşımakla mükellefiz. Bu ülke dünya coğrafyası için çok önemli bir ülkedir. Bütün yapılan hesapların içinde Türkiye olmadan hiçbir iş yapılmıyor. Bu sempozyumlar Mustafakemalpaşanın değerlerinin uluslararası çapta geleceğe taşınması için büyük önem arz ediyor” dedi.
Bilim insanlarının halkın içine girmesi gerektiğine dikkati çeken Uludağ Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Tevfik Yücedoğru, “Kendi köşesinde oturan, halkından kopuk, fildişi kulelerinde bilimin sefasını süren ilim adamları Uludağ Üniversitesi’nin arzu ettiği akademisyen değildir. İnsanımızın içinde, vatanın problemleriyle ilgilenen, çareler üreten ve ürettiği bu çareleri hiç yüksünmeden herkesle paylaşabilen bilim adamı arzu ediyoruz” dedi.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir