Tekno Gündem

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. MÜSİAD Nijerya İş Seyahatini Tamamladı

MÜSİAD Nijerya İş Seyahatini Tamamladı

admin admin -
20 0

MÜSİAD Konya Şubesi heyeti, 7 gün süren Nijerya Yurtdışı İş Seyahatini tamamladı.
Gezinin ikinci bölümü olan başkent Abuja ve Kano eyaletlerinde de çok önemli temaslarda bulunuldu. MÜSİAD Konya Şube Başkanı Dr. Lütfi Şimşek, görüşmeler kapsamında her iki eyaletin iş alemi ve ticaretinde önde gelen isimleri Konya’ya çağırdı.
MÜSİAD Konya heyeti, Nijerya’nın Abuja ve Kano eyaletlerindeki temaslarında da B2B görüşmeleri gerçekleştirdi. Başkan Dr. Lütfi Şimşek ve MÜSİAD Konya heyeti, Abuja eyaletinde faaliyet gösteren MÜSİAD Nijerya Şube Başkanı Hüseyin Öztunç’u da makamında ziyaret etti. Öztunç’tan Nijerya hakkında bilgi alan Başkan Şimşek, özellikle Ortadoğu’da yaşanan savaş ve çatışma ortamının hem Türkiye’nin hem de Konya’nın ihracatını olumsuz yönde etkilediğini vurguladı. Bu sebeple alternatif ihracat pazarlarına Konyalı sanayici ve işadamlarının şiddetle ihtiyaçları olduğunu belirtti. Konya ile Nijerya arasındaki ticaret hacminin artırılması konusunda her iki tarafından üzerine düşeni yerine getireceğini ifade eden Şimşek, “2023 ihracat hedeflerimize katkı sağlamak amacıyla bu tür geziler, yaşanan kaybın telafisi açısından son derece önemlidir” diye konuştu.
Şimşek, MÜSİAD Nijerya Başkanı Öztunç’u, Abuja’da faaliyet gösteren şirket ve holdinglerin temsilcilerini Konya’ya davet etti. Özellikle satın alma gruplarının olacağı bu ziyaretten Konyalı üreticilerimizin çok faydalanacaklarını ifade etti.
Başkan Dr. Şimşek, Hüseyin Öztunç’a ziyaretin anısına Konya hatırası plaket ve hediyeler takdim etti. MÜSİAD Nijerya Şubesindeki buluşmada ev sahibi işadamları ve Konya Heyeti çeşitli istişarelerde bulunarak, pazar araştırması için sahaya indiler ve Abuja piyasasını yerinde görme fırsatı buldular. İşyeri ziyaretleri ve potansiyel ticari işbirlikleri tartışıldı.
Heyetin Nijerya’daki son durağı ise Kano eyaletiydi. Nijerya’nın orta-kuzey kesiminde yer alan Kano Eyaletinin nüfusunun büyük bir çoğunluğunu Müslüman kesim oluşturmakta ve bu özelliği sebebiyle de Konya’da üretilen ürünler ve markalar yakinen bilinmektedir. Ciddi anlamda yabancı yatırımda alan Kano eyaletindeki temaslar çerçevesinde MÜSİAD Konya Heyeti, iş adamlarıyla B2B görüşmeleri yaptı. Kano Eyalet valisinin vekaletiyle Kano Ticaret Erbabı ve eyaletin önde gelen işadamlarıyla bir araya gelen MÜSİAD Konya Şube Başkanı Dr. Şimşek ve ekibi, karşılıklı bilgi alışverişinde bulundular. Karşı heyete Konya’da yatırım ortamı, yabancı yatırımcılara sunulan kolaylıklar ve Konya sanayisi ile ilgili bilgiler aktaran Başkan Dr. Lütfi Şimşek, Kano Eyalet Valisini ve önde gelen işadamlarını temaslarda bulunmak üzere Konya’ya davet etti. Konyalı işadamları Kano Ticaret Odasını da çalışmalarının sonunda ziyaret ederek oda başkanıyla görüş alışverişinde bulundular.
MÜSİAD Konya Şubesi heyeti, Nijerya’daki temaslarını tamamlayarak son durakları olan Kano’dan yurda döndü.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir