Tekno Gündem

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. MHP Genel Başkan Adayı Özdağ: “Hukuk Devleti Ancak Bu Kadar Ayaklar Altına Alınabilir”

MHP Genel Başkan Adayı Özdağ: “Hukuk Devleti Ancak Bu Kadar Ayaklar Altına Alınabilir”

admin admin -
28 0

ANKARA (İHA) – MHP Gaziantep Milletvekili ve Genel Başkan adayı Ümit Özdağ, “Hukuk devleti ancak bu kadar ayaklar altına alınabilir. Bu yazılar Türk adalet sistemine utanç vesikaları olarak geçecek. Mahkeme açıkça etki altına alınmaya çalışılmıştır” dedi.
TBMM’de basın toplantısı düzenleyen Özdağ, Ankara 12. Sulh Ceza Hakimliği’nin MHP’nin kurultaya gitmesi yönünde karar verdiğini hatırlatarak, MHP Genel Merkezi’nin Yargıtay’a başvurduğunu belirtti. Özdağ, başvurunun Yargıtay 18. Dairesi’ne gittiğini söyleyerek, “Hukukun üstünlüğü için infazı için kesinleşmesi gerekmeyen bu kararın infazını engellemek amacıyla yetkisiz ve taşra mahkemelerinden hukuk anlayışını katleden kararlar çıkarılmaya çalışıldı. Bu karara göre hukuk usulüne göre yetkisiz ve görevsiz olan mahkemeler kurultayı durdurma yönünde karar aldılar. Hukuk usulünde siyasi partilerle ilgili yetkili ve görevli mahkemeler, siyasi partilerin genel merkezinin bulunduğu yer mahkemeleridir. Buna rağmen Gemerek ve Tosya’dan alınan kararlar infaz için Ankara İcra Daireleri’nde işleme konuldu. Yapılan itiraz neticesi İcra Dairesi’nin görüş talebine Adalet Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü bu işlemlere karşı itiraz ve şikayet başvurularının Gemerek Asliye Mahkemesi’ne yapılması gerektiğinden bu aşamada Ankara 25. İcar Müdürlüğü’ne karşı taraf vekilince yapılan yetki itirazının geçerli olmadığı ve tedbirin uygulanmasının durdurmayacağı düşünülmektedir’ şeklinde bir yazı yolladı” ifadelerini kullandı.
Özdağ, görüş yazısının ve 13 Mayıs 2016 ihtiyati tedbir kararı hakkında görüş talebine ilişkin yazının hukukun üstünlüğü ve yargının bağımsızlığını etkileyecek türden olduğunu söyleyerek, “Ankara 12. Sulh Hukuk Mahkemesi’nin kararına karşın tedbirin bu mahkemeden istenmesi gerektiğini beyan etmeyen AKP Adalet Bakanlığı, Gemerek ve Tosya kararları için ihtiyati tedbiri Gemerek ve Tosya’dan istenmesi gerektiğini belirtmektedir. Ankara 3. İcra Hukuk Mahkemesi’nde derdest olan bir dava hakkında bakanlıkça böyle bir yazı yazılarak görüş bildirilmesi Türk Ceza Kanunu’na göre yargılamayı etkilemeye çalışma suçunu oluşturmaktadır” şeklinde konuştu.
Özdağ, “Yetkili yer olmamasına rağmen bunun kabul edilmiş olması infaz için yetkisiz olan Ankara İcra Mahkemelerinde icrası kabul edilmektedir. Ankara’da infaz edilen, Ankara’da yapılan itiraz ise taşra mahkemelerine yönlendirilmektedir. Hukuken yetki gaspıdır. Bize göre hukukun üstünlüğü ve bağımsızlığı Türkiye Cumhuriyeti’nde işler halde bulunsaydı Ankara 12. Sulh Hukuk Mahkemesi kararına karşı tedbir kararı ancak o mahkemeden verilebilirdi. Dava, 12. Sulh Hukuk Mahkemesi’nde açılmıştır, tedbir Tosya ve Gemerek’ten alınmıştır. İnfazı Ankara 25. İcra Dairesi’nde yapılmıştır, itiraza ise Tosya ve Gemerek bakacak görüşü Adalet Bakanlığı tarafından yazılmıştır. Buna inanmak çok zor” diye konuştu.
Özdağ, şunları kaydetti:
“Bu kurultay AKP ile bizim aramızda mı geçiyor? Bilelim. Eğer AKP ile bizim aramızda geçiyorsa adam gibi ortaya çıksınlar, öyle yapalım. Hukuk ancak bu kadar katledilir. Hukuk devleti ancak bu kadar ayaklar altına alınabilir. Bu yazılar Türk adalet sistemine utanç vesikaları olarak geçecek. Mahkeme açıkça etki altına alınmaya çalışılmıştır.”

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir