Tekno Gündem

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Külleme Hastalığı Fındığı Tehdit Ediyor

Külleme Hastalığı Fındığı Tehdit Ediyor

admin admin -
27 0

Alaplı Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Rafet Yılmaz, bu yıl fındıkta külleme hastalığının boy gösterdiğini, bunun da ciddi zarar verdiğini söyledi.
Rafet Yılmaz, sebebi tam olarak belirlemeyen külleme hastalığının fındıkta ilk kez geçen yıl görüldüğünü belirtti. Fındık üreticilerinden, bahçelerde yeniden hastalığın belirmeye başladığına yönelik şikayet aldıklarını anlatan Yılmaz, yaptıkları ilk tespitlere göre küllemenin geçen seneden daha fazla olduğunu ifade etti. Yılmaz, “Külleme hastalığı, fındık kabuklarının dış kısmında kararmalara sebep oluyor. Bu da fındıkların dökülmesini beraberinde getiriyor. Geçen yıl hastalık rekolteye ciddi zarar vermişti.Külleme hastalığı nedeniyle alçak kesimlerde çotanakların döküldüğüne rastlamaktayız. Bu durum üreticilerde endişeye yol açmaktadır” dedi.
Karadeniz Bölgesi’nin tek geçim kaynağı olan fındık olduğuna dikkati çekerek, “Külleme sebebiyle fındıkta dökülmeler başlamış durumdadır. Bizim üreticilerimize tavsiyemiz fındık bahçelerinin havalanması için ocaklardaki ışkınları budasınlar. Bahçelerinde uzun ot varsa kessinler. Aksi durumda külleme hastalığının bir iki ocaktan tüm bahçeye yayılmasından korkuyoruz. Bunun için de üreticilerimizin gerekli tedbirleri almasını istiyoruz.”diye konuştu.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir