Tekno Gündem

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. İşveren Ve İş Arayanlar Bu Fuarda Buluşuyor

İşveren Ve İş Arayanlar Bu Fuarda Buluşuyor

admin admin -
35 0

Manisa’da iş arayanlarla işverenleri buluşturan İstihdam ve Eğitimde Buluşma Günleri bu yıl 9’uncu kez kapılarını açtı. Fuar Merkezi’nde açılan MANİG’2016 Fuarına 110 firma katılırken, fuarın bu yıl ki ana teması ‘İstihdamda engelleri kaldıralım’ oldu.
Manisa Fuar Merkezindeki açılışa Manisa Valisi Erdoğan Bektaş, Yunusemre Kaymakamı Yüksel Topal, Şehzadeler Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu, Büyükşehir Genel Sekreteri Halil Memiş, Yunusemre Belediye Başkanı Mehmet Çerçi, MTSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ali Bankoğlu, daire müdürleri, sivil toplum kuruluşları ve öğrenciler katıldı. Fuara 14 kurum ve kuruluş destek verirken fuarın bu yıl ki ana teması ‘İstihdamda engelleri kaldıralım’ oldu.
Manisa Çalışma ve İşkur İl Müdürü Salim Eroğlu, iş arayan vatandaşları ve öğrencileri, iş gücü piyasası hakkında bilgilendirmek, eğitim ve istihdam etkileşimini artırarak, istihdam edilebilmelerini sağlamayı amaçladıklarını ifade ederek, iş gücü arz ve talebini bir araya getirmeyi hedeflediklerini kaydetti. İşsizliğin sadece ülkemizin değil tüm dünyanın ortak sorunu olduğunu vurgulayan Eroğlu, “Ulusal İstihdam Stratejisinde Cumhuriyetimizin 100. Yılı olan 2023’te işsizlik oranının yüzde 5 olarak gerçekleştirilmesi hedeflenmiştir. İlimiz 2013 TÜİK verilerine göre Türkiye genelinde yüzde 5,1 işsizlik oranıyla en düşük 3. ildir” dedi.
2016 yılı Ocak-nisan ayında müdürlük olarak 8 bin 420 kişinin özel sektörde işe yerleştirildiğini ifade eden Eroğlu, ayrıca 25 bin 896 kişiye bireysel danışmanlık hizmetinin verildiğini belirtti. Eroğlu, “2016 yılının ilk 4 ayında 518 engellimiz özel sektörde, 4 engelli vatandaşımız da kamuda işe yerleştirildi. 2016 yılının ilk çeyreğinde kuruma kayıtlı engelli sayısı bin 774’tür.” diye konuştu.
Yunusemre Belediye Başkanı Dr. Mehmet Çerçi, Manisa’nın ve Türkiye’nin geleceği adına bu fuarların çok önemli olduğunu belirtti. Meslek erbabı olan gençlerin yetiştirilmesinin önemli olduğunu söyleyen Çerçi, “Öğrencilerimiz 5-10 sene sonra iş gücüne katılacaklar. Yunusemre ilçesinde sanayide çalışan 65 bin insanımız var. Bu sanayi Türkiye’nin örnek sanayilerinden biridir. Bu sanayinin önü açılması gerekiyor. Birçok kurum bizden en az 500 tane bin metrekarelik iş alanı istiyor. Yeni iş talepleri var. Yerel yönetimlerden bu sorunlarını çözümüne öncülük yapmak zorundadır. Yeni alanların çalışmalarını yapıyoruz. İstihdamın, iş adamlarının önünü açma noktasında üzerimize düşeni yapmaya hazırız. Bu konuda büyükşehrin buna öncülük etmesi gerekiyor. İş gücüne katkı sağlamak için hep beraber hareket etmeliyiz” diye konuştu.
Manisa Valisi Erdoğan Bektaş, geleceğin belirsizlik taşıdığını belirterek şunları söyledi:
“Bu belirsizlik ne kadar sıkıntılı olursa o kadar sorun olur. Onun için geleceği planlı bir hale getirmemiz gerekiyor. Gelecek açısından bu tür fuarlar her zaman önemlidir. Şehrin sanayi politikasını çok dikkatli bir şekilde dizayn edilmesi gerekir. Manisa ciddi bir sanayi havzasıdır. Ciddi bir yatırım çekiyor.”
Yapılan konuşmaların ardından açılan fuar 17 Mayıs Salı günü sona erecek.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir