Tekno Gündem

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. İstanbul’da Taksilere Panik Butonu Uygulaması Başladı

İstanbul’da Taksilere Panik Butonu Uygulaması Başladı

haberci haberci -
59 0

İstanbul’da Taksicilere Yönelik Güvenlik Önlemi

İstanbul’da taksicilere yönelik yaşanan hırsızlık, gasp, yaralama ve ölüm olaylarındaki artış sebebiyle yeni bir uygulama başlatıldı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından hayata geçirilen panik butonu uygulaması taksicilere ve yolculara güvenlik sağlamayı hedefliyor.

Taksilerde Panik Butonu Uygulaması

İstanbul’da 12 Ocak 2024’te tanıtılan ve 1 Haziran 2024 itibarıyla kapsamlı olarak denenmeye başlanan panik butonu uygulaması, taksicilerin güvenliğini artırmayı amaçlıyor. Panik butonuna basıldığında, emniyet birimlerine anında ihbar gönderilecek ve uygun müdahale sağlanacak. Ayrıca araç üzerinde bulunan ışıklı tabelada da uyarı yer alacak ve güzergah üzerindeki polis ve jandarma birimleri haberdar edilecek.

Yolculara Yönelik Güvenlik Önlemleri

İBB’nin tanıttığı prototipteki yolculara yönelik panik butonu henüz uygulanmasa da mevcut uygulamanın tamamlanmasının ardından yolculara da panik butonu yerleştirilecek. Ayrıca taksi içlerine anlık görüntü aktarımı yapan kamera sistemleri de yerleştirilerek güvenlik denetimleri sürekli olarak sağlanacak.

Taksicilerin ve Yolcuların Görüşleri

Taksici Birol Güneş, panik butonu uygulamasının güvenlik açısından önemli bir adım olduğunu belirterek, “TAKSİ S.O.S” ışıklı uyarı sistemi sayesinde acil durumlarda emniyet birimlerine anında ihbarın mümkün olacağını ifade etti. Diğer bir taksici Necati Kara da güvenlik endişelerini dile getirerek, sistemin kendileri için önemli olduğunu vurguladı.

Taksi şoförü Yakup Halipçi ise panik butonuna ek olarak cam panel taleplerini iletti ve sistemin bağlanabilirliğinin önemli olduğunu belirtti. Halipçi, taksicilerin çoğunluğunun sistemi beğendiğini ve ileride daha da geliştirilebileceğini söyledi.

İlgili Yazılar