Tekno Gündem

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. İmalathane ve Park Alanı Olarak Değiştirilen Arazide Skandal İmar Planı!

İmalathane ve Park Alanı Olarak Değiştirilen Arazide Skandal İmar Planı!

haberci haberci -
73 0

Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’ndan Tartışmalı Karar

4 Aralık 2023 tarihli kararıyla, Silivri Alipaşa Mahallesi’ndeki 100 bin metrekarelik iki parselin, afet riski altındaki konutların dönüştürülmesi amacıyla “rezerv yapı alanı” olarak belirlendiği ortaya çıktı. Bakanlık, Saruhan Makine ve Elektrikli Ev Eşyaları Sanayi Ticaret AŞ’ye ait olan parseller için imar planlarını onaylayarak askıya çıkardı.

İmalathane ve Park Alanı Olarak Belirlenen Parseller

İmar planlarına göre, “tarımsal nitelikli alan” fonksiyonundaki parseller, rezerv yapı alanı ilan edilmesine rağmen konut alanı olarak değil, “imalathane tesis alanı” ve “park alanı” olarak belirlendi. Toplam 90 bin metrekarelik alana elektronik, elektrikli ev aletleri montaj, imalat ve depolama alanı yapılacak. İmalathanenin yüksekliği en fazla 14.50 metre olacakken, 8 bin 600 metrekarelik kısım ise park alanı olarak ayrıldı.

Skandal İmar Planının Arkasındaki İsimler

Söz konusu arazilerin sahibi Saruhan Makine ve Elektrikli Ev Eşyaları Sanayi Ticaret AŞ’nin sahibi Ali Zeki Saruhan, aynı zamanda Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Kalkındırma Vakfı Kurucu Üyesi ve Çayeli Vakfı Başkanı olarak biliniyor. Saruhan’ın kızı Kübra Saruhan ise eski Ankara Milletvekili Ali İhsan (Mücahit) Arslan ile evli. Arslan, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın danışmanlığını yapmıştı ve düğününde nikah şahitliğini Erdoğan üstlenmişti.

İlgili Yazılar