Tekno Gündem

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Harput’ta Hamam Kazı Çalışmaları Tamamlanma Aşamasına Geldi

Harput’ta Hamam Kazı Çalışmaları Tamamlanma Aşamasına Geldi

admin admin -
26 0

Elazığ Belediyesi Koruma Uygulama ve Denetim Bürosu (KUDEB) tarafından projelendirilen Harput Kale Hamamı Röleve, Restitüsyon ve Restorasyon projelerine yönelik kazı çalışmalarında sona doğru gelindi.
Elazığ Belediyesi KUDEB, Harput’un tarihi mirasının yaşatılması ve gelecek nesillere aktarılması için çalışmalarını sürdürüyor. Çalışmalar kapsamında Harput Kale Hamamı kazı çalışmalarının bitme aşamasına geldiği bildirildi. Belediyeden yapılan açıklamada, “Artukoğulları dönemine ait olduğu kabul edilen ve Harput Kalesinin kuzeyinde yer alan Kale Hamamında, başlatılan kazı hafriyat ve sondaj çalışmaları tamamlanma aşamasına geldi. Tamamlanma aşamasına getirilen restorasyon projesi de onay için Diyarbakır Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü’ne gönderilecek. Projenin onaylanmasının ardından uygulama çalışmaları başlatılacak” denildi.
Yapılan kazı çalışmaları doğrultusunda tarihi yapının mevcut planının ortaya çıkarıldığı belirtilen açıklamada, “Yapılan sondaj çalışmalarıyla hamamın bütün zeminine ulaşılarak, halvet (yıkanma) odaları da gün yüzüne çıkarıldı. Kazı çalışmaları doğrultusunda ait oldukları döneme ait önemli bilgiler veren çok miktarda sırlı, sırsız seramik kalıntılarına, künk, dolap ve kapı aksanı metal parçalarıyla, yapıda süsleme ögesi olarak kullanılan taş parçalarına, Osmanlı, Selçuklu dönemine ait az miktarda sikkeye ulaşıldı. Kazı alanında koruma altına alınan kalıntılar, uzmanlarca gerçekleştirilen çizim çalışmalarının ardından Elazığ Müzesi’nde arşivlendirilecek. Çalışmaların yoğun bir şekilde sürdürüldüğü Kale Hamamı, çalışmaların tamamlanması sonrasında Kent Müzesi olarak düzenlenecek” ifadelerine yer verildi.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir