Tekno Gündem

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Hacı Adayları Arafat’ta Buluştu

Hacı Adayları Arafat’ta Buluştu

haberci haberci -
67 0

Hacı Adayları Arafat Vakfesini Gerçekleştirdi

Suudi Arabistan’da bulunan Türk hacı adayları da dahil olmak üzere hacılar, Mekke’ye 25 kilometre mesafedeki Arafat’ta toplandı. Arafat, Hac ibadetinin en önemli rükünlerinden biri olan vakfe için hacı adaylarına ev sahipliği yaptı.

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş Vakfe Duasını Yaptı

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, öğle ve ikindi namazlarının birleştirilmesinin ardından Arafat’ta bulunan hacı adaylarına vakfe duasını yaptırdı. Hacılar, geceyi Kur’an-ı Kerim okuyarak, dua ederek geçirdi.

Müzdelife ve Mina’da İbadetler Devam Edecek

Hacı adayları akşam saatlerinde Arafat’tan ayrılarak Müzdelife’ye geçecek ve burada vakfe ibadetlerini gerçekleştirecekler. Daha sonra taşları toplayarak Mina’daki “Cemerat” bölgesine hareket edecekler.

Hac Farizası Tamamlanacak

Kurban Bayramı’nın birinci günü hacılar, “Büyük şeytana” yedi taş atacak, şeytan taşlaması yapacak ve kurban kesimi ile tıraş olacak. Ardından ihramdan çıkacaklar ve ziyaret tavafı ile haccın sa’yını tamamlayacaklar.

Medine’ye Gitmeyenler İbadetlerini Sürdürecek

Hac farizasını tamamlayan hacılar, bayramın ikinci ve üçüncü günlerinde Mina’da şeytan taşlamalarını gerçekleştirecekler. Daha önce Medine’ye gitmeyenler ise ibadetlerine burada devam edecek.

Veda Tavafı ile Mekke’ye Vedalar

Hacılar, yapacakları veda tavafı ile Kabe’ye ve Mekke’ye veda ederek ibadetlerini tamamlayacak ve memleketlerine dönmek üzere hazırlıklara başlayacaklar.

İlgili Yazılar