Tekno Gündem

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Eskişehir’de ‘Soma’ Anması

Eskişehir’de ‘Soma’ Anması

admin admin -
19 0

Manisa’nın Soma ilçesinde 13 Mayıs 2014 yılında meydana gelen maden faciasının 2’nci yılı nedeniyle Eskişehir’de çeşitli sendika ve oda üyeleri yürüyüş düzenleyerek, anma gerçekleştirdi.
Yıl dönümü sebebiyle Eskişehir’de Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB), Eskişehir Tabip Odası ve çeşitli sivil toplum kuruluşu üyelerinden oluşan yaklaşık 50 kişilik grup, Hamamyolu Caddesi Saatli Park mevkinde toplandı. Topluluk burada, ellerinde tuttukları afiş ve kafalarına geçirdikleri ‘Soma’ yazılı baretlerle çeşitli sloganlar atarak, Soma’da yaşamını yitiren 301 maden işçisini andı. Grup, daha sonra yürüyüşe geçerek, çevik kuvvet ekiplerinin belirlediği alana kadar ilerledi. Yaklaşık 300 metrelik yürüyüşün ardından topluluk, durarak bulundukları yerde basın açıklaması gerçekleştirdi.
Grup adına basın açıklaması yapan TMMOB Eskişehir İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Neşet Aykanat, 13 Mayıs 2014 yılında meydana gelen ve 301 canın yitirildiği en büyük iş faciasının 2’nci yıl dönümünde olduklarını söyledi. Aykanat, “301 canımızın acısı hala yüreğimizde. 13 Mayıs’ta Soma’da yaşamını yitiren tüm maden emekçilerini saygıyla anıyor, yakınlarına ve tüm maden emekçilerine bir kez daha başsağlığı diliyoruz” ifadelerini kullandı.
Yapılan basın açıklamasının ardından grup, olaysız şekilde dağıldı.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir