Tekno Gündem

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Eskişehir AFAD İnsarag Eğitiminde

Eskişehir AFAD İnsarag Eğitiminde

admin admin -
37 0

Eskişehir İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) ekipleri, İstanbul’da düzenlenen Afet ve Acil Durum Yönetim Başkanlığı ve Uluslararası Arama Kurtarma Danışma Grubu (INSARAG) tarafından düzenlenen bölgesel deprem similasyon tatbikatı eğitimlerine katıldı.
Afet ve Acil Durum Yönetim Başkanlığı ve INSARAG Sekreterliği eşgüdümünde, Avrupa-Afrika-Ortadoğu (AEME) Bölgesel Deprem Simülasyon Tatbikatı, İstanbul Senaryosu bazlı olarak 9-13 Mayıs tarihleri arasında İstanbul İl AFAD Müdürlüğü Hasdal yerleşkesinde sürdürülüyor. Dört ayrı durum odasında simülatif olarak gerçekleştirilen tatbikatlarda her odada depremde en çok zarar gören ilçe ve bölge, fotoğraflar, haritalar ve video gösterileriyle canlandırılıyor. Ayrıca katılımcılar, sorunlar ve çözümleri konusunda da oda koordinatörleri tarafından yönlendirilerek simülatif tatbikat gerçekleştiriliyor.
Tatbikatta Türkiye Afet Müdahale Planı (TAMP)’na göre 1. Derece Destek İller tablosundaki illerin AFAD ekiplerinin yanı sıra Eskişehir’den 1 ekip lideri ile 3 arama kurtarma teknisyeni, yaklaşık 20 ülkeden 4 kişilik USAR ekipleri olmak üzere 300 katılımcı bulunuyor.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir