Tekno Gündem

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Eski Adliye Restorasyonuna Ödül

Eski Adliye Restorasyonuna Ödül

admin admin -
23 0

Gaziantep Büyükşehir Belediyesinin restore edilerek, ‘Kültür ve Sanat Merkezi’ olarak yeniden hizmete alınan eski adliye binası İstanbul’dan ödül getirdi.
Kent alanında disiplinler arası diyaloğu ve bilgi alışverişini geliştirmek amacıyla düzenlenen “II. Uluslararası Kent Araştırmaları Kongresi”, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Mimarlık Fakültesinin Taşkışla Kampüsünde yapıldı. İTÜ Taşkışla Mimarlık Fakültesi’nde Kent Araştırmaları Enstitüsü’nün düzenlediği organizasyonda Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’ne “Yaşayan Kültür ve Sanat Merkezi-Eski Adliye Sarayının Renovasyon ve Restorasyonu Projesi” ile ödül verildi. Ödülü Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin adına Genel Sekreter Yardımcısı Sezer Cihan aldı.
100 TON ATIK CAM KULLANILDI
Mozaik yapma eğitimi almış ustaların duvarlara işlediği cam motifleri merkeze ayrı bir güzellik kattı. Mozaik ustasından eğitimini alan gençler ve kadınları doğaya dönüşümü olmayan lamine ve temperli cam atıklarını toplayarak merkezin duvarlarında adeta bir sanata dönüştürdü. Camları bir sanat eseri olarak yapan mozaik ustaları, çevre dostu doğaya saygılı bir bina olma özelliğini de gösterdiler. Ayrıca yapının döşemesi ve çeşitli mahallerinde yaklaşık 5 bin metre karelik alanda 100 ton civarında atık cam değerlendirildi. Tamamı kesme taştan oluşan binanın özelliği korunarak yapılan restorasyonda ışıklandırma ve süsleme ile yeni bir imaja kavuşan Yaşayan Kültür ve Sanat Merkezi-Eski Adliye binası, özellikle gece görüntüsü ile dikkat çekiyor.
Törende ayrıca Gaziantep’ten merkez ilçe Şehitkamil Belediyesi de Dülükbaba Tabiat Parkına Biyolojik Gölet Projesi ile ödüle layık görüldü.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir