Tekno Gündem

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Engellilerin ‘Mehmetçik’ Olma Heyecanı

Engellilerin ‘Mehmetçik’ Olma Heyecanı

admin admin -
16 0

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde, zihinsel ve bedensel engelliler bir günlük de olsa asker olabilme heyecanını bir gün öncesinde yaşadı.
Edremit’te 19. Piyade Tugay’ında bir günlük asker olmadan önce, ilçe merkezinde konvoylarla tur atan engelliler, askerlik heyecanını Ayvalık Belediyesi’nin hazırladığı geleneksel asker eğlencesi ile zirveye taşıdı.
Ayvalık Belediyesi bünyesindeki Zihinsel Engelliler Okulu’nun koordinasyonunda gerçekleşen etkinlikte, ilçe merkezindeki engellilerin yanı sıra kırsal mahallelerde ki engelliler de belediye tarafından gönderilen araçlarla evlerinden alınarak programa dahil edildi.
Hazırlanan program kapsamında Cumhuriyet Meydanında müzik eşliğinde eğlenen engelli asker adayları, hazırlanan araç konvoyunun yanı sıra davul zurna eşliğinde araçların klaksonları çalınarak Ayvalık Askerlik Şubesi’ne kadar gitti.
Askerlik Şubesi önünde davul zurna ile halaylar çeken engellilere Ayvalık Belediye Başkan Yardımcısı Gökay Bacan da eşlik etti.
Daha sonra Ayvalık Belediyesi’ne ait Sarı Zeybek Sosyal Tesislerine geçen asker adayı 25 engelli burada da davul zurna ve yayınlana müzik eşliğinde gönüllerince eğlendi.
Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer ve eşi İlçe Turizm Müdürü Yasemin Gençer’in yanı sıra Belediye Başkan Yardımcısı Gökay Bacan ile Belediye Meclis Üyesi Dilek Saraçoğlu’nun da hazır bulunduğu asker eğlencesinde gaziler de Ayvalıklı asker adayı engellileri yalnız bırakmadı.
Edremit’te 1 günlük askerlik yapmaya hazırlanan Ayvalıklı zihinsel ve bedensel engelliler geleneksel asker kınası da yakıldı.
Asker adayı engellilerin bir gün sonra şan ve şeref yüklü askeri kıyafeti giyecekleri için son derece heyecanlı oldukları dikkatlerden kaçmazken, hazırladıkları etkinlikle ilgili muhabirimize açıklamalarda bulunan Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer, engellilerin bir günlük de olsa vatani görevini yapmak için yaşadıkları coşkulu heyecana ortak olmaktan duyduğu memnuniyeti ifade ederek, “Her Türk genci askere davul zurna ile uğurlanır. Bugün engellilerimizin aileleriyle birlikte bu uğurlamayı yapıyoruz. Yarın inşallah onları asker olarak göreceğiz. Tabi bizde orada olacak ve engellilerimizin bu heyecanına bir kez daha ortak olacağız. Bizim için çok güzel bir gün” diye konuştu.
Ayvalık İlçe Müftüsü Mehmet Emin Karataş’ın asker duası yaptığı etkinliğe, engellilerin annelerinin buruk sevinci ise damgasını vurdu.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir