Arama

Dicle Elektrik’ten Kayıt Dışındaki Çiftçilere 31 Mayıs’a Kadar Süre

6 yıl önce

Dicle Elektrik Dağıtım, tarımsal sulamada kullandıkları elektriğin bedelini dönüm bazlı olarak ödemeleri kararlaştırılan, ancak buna rağmen sayaç taktırmayan ve kayıt dışında kalmakta ısrarcı davranan çiftçilere 31 Mayıs’a kadar süre tanıdı.

Dicle Elektrik’ten Kayıt Dışındaki Çiftçilere 31 Mayıs’a Kadar Süre
ad image
Dicle Elektrik Dağıtım, tarımsal sulamada kullandıkları elektriğin bedelini dönüm bazlı olarak ödemeleri kararlaştırılan, ancak buna rağmen sayaç taktırmayan ve kayıt dışında kalmakta ısrarcı davranan çiftçilere 31 Mayıs’a kadar süre tanıdı.
Enerji şirketinden yapılan açıklamada, "Sulama sezonunun başlayacağı bu günlerde, Çiftçilerimizi 31 Mayıs tarihine kadar Çiftçi Kayıt Sistemine başvurmaları, abonelik işlemlerini yaptırmaları, sayaç taktırmaları veya sayaç takmak için müracaat etmeleri gerekmektedir. Aksi Durumda 31 Mayıstan itibaren Tarımsal Sulama abonelerine elektrik verilmeyecektir" denildi.
TARIMSAL SULAMA MÜŞTERİLERİNE MEKTUP
Dicle Elektrik Dağıtım tarafından konuyla ilgili olarak 6 ilde bulunan binlerce çiftçiye uyarı mektubu da gönderildi. "Saygıdeğer Çiftçilerimiz" diye başlayan mektupta, Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş olarak 2013 yılı haziran ayından bu yana bölgede elektrik dağıtım hizmetini sunulduğu hatırlatıldı. Çiftçilerin tükettiği elektrik enerjisini kayıt altına almak, israfı önlemek, aşırı elektrik tüketimine bağlı arızaları ile salınımları önlemek ve tüketilen enerjinin bedelini ödeme alışkanlığı kazandırmak amacıyla geride kalan 3 yıl boyunca tarımsal sulama müşterilerine yönelik kampanyalar düzenlendiğine de yer verilen mektupta, "2016 yılı için de indirimli kampanyalar düzenlenmiştir. 2016 yılında yapmış olduğumuz kampanya kapsamında elektrik ile sulama yapan çiftçilerimizin indirimden faydalanmaları için Çiftçi Kayıt Sistemine başvurmaları, abonelik işlemlerini yaptırmaları ve sayaç taktırmaları gerekmektedir" denildi.
“KABUL ETTİKLERİ HALDE TAKTIRMIYORLAR”
Bunun için çiftçilerin 31 Mayıs 2016 Salı gününe kadar sayaç taktırmaları ya da sayaç taktırmak için müracaatta bulunmaları gerektiğinin altı çizilen mektubun devamında, şu ifadelere yer verildi:
“Kamuoyundan da takip ettiğiniz üzere 27 Nisan 2016 Çarşamba günü Şanlıurfa İlinde; Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanımız Sayın Faruk Çelik, Orman ve Su İşleri Bakanımız Sayın Veysel Eroğlu ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımız Sayın Berat Albayrak‘ın katılım sağladıkları çiftçiler ve Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş yetkilileri ile yapılan toplantıda tarımsal sulamada kullanılacak elektrik enerjisini ölçmek için sayaç takmanın zorunlu olduğu bakanlarımız tarafından deklare edilmiştir.
Bakanlarımızın ve çiftçilerimizin yoğun katılımının sonunda alınan bu kararla Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş. hiçbir dağıtım bölgesinde uygulanmayan yüzde 65 oranında indirim yapmasının yanında, çiftçilerinde sayaç takmaları kararlaştırılmıştır. Ancak gelinen noktada çiftçilerin sayaç takma konusunda sahada gereken kolaylığı sağlamadıkları hatta engel oldukları görülmektedir. Sayaç takılmadan kullanılan elektrik aşırı derecede israf edilmektedir. Aşırı tüketim sonucu elektrik arızaları ve salınımlara neden olarak sağlıklı enerji verilmesin engel olunmaktadır. Teknik arızaların yanında aşırı su tüketimi sonucu bölgemizdeki yeraltı suları tükenmekte ve ekolojik denge olumsuz yönde etkilenmektedir. Kayıt dışı olarak kullanılan bu enerji kaçak elektrik kullanmayan diğer müşterilerin haklarına müdahale anlamına gelmektedir."
“DİĞER ŞİRKETLER YÜZDE 1 DAHİ İNDİRİM YAPMIYOR”
Çiftçilere gönderilen mektupta Türkiye genelinde elektrik dağıtımı yapan 21 şirket bulunduğuna dikkat çekilirken, Dicle Elektrik Dağıtım dışında kalan dağıtım şirketlerinin, müşterilerine yüzde bir dahi indirim yapamadıkları belirtildi. Buna karşın Dicle Elektrik Dağıtım’ın sadece sayaç taktırmaları karşılığında tarımsal sulama müşterilerine yüzde 65 oranında indirim uyguladığı bildirilen mektubun son bölümünde ise, şunlar kaydedildi:
"Tarımsal Sulama abonelerine sayaç taktırılmadığı takdirde finansal olarak sürdürülebilirlik olumsuz etkilenmektedir. Gerek finansal sıkıntılar için gerek kayıt dışı elektrik tüketiminin önüne geçmek için gerekse de Bakanlarımızın huzurunda varılan mutabakatın gereği olarak 31 Mayıs 2016 tarihinden itibaren sayaç takmayan ve sayaç takmak için müracaat etmeyen abonelere elektrik verilmeyecektir. Sulama sezonunun başlayacağı bu günlerde, çiftçilerimizi 31 Mayıs tarihine kadar Çiftçi Kayıt Sistemine başvurmaları, abonelik işlemlerini yaptırmaları, sayaç taktırmaları ve sayaç takmak için müracaat etmeleri gerekmektedir. Aksi Durumda 31 Mayıstan itibaren Tarımsal Sulama abonelerine elektrik verilmeyecektir."
Etiketler :
vadi

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
Yorumlar

ad image

1xbet  |   betturkeygiris.org  |   tipobet365  |