Arama

‘Cemil Robot’ koronavirüse karşı göreve hazır!

3 yıl önce

Kovid-19 ile mücadele için “bomba imha robotu” mantığıyla çalışan robot geliştirildi. Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu’nun anısına “Cemil Robot” adı verilen robot kimyasal püskürtme tankı ve UV-C lambaları sayesinde doktorlar tedaviye başlamadan önce ortamdaki bakteri ve virüsleri temizleyecek.

‘Cemil Robot’ koronavirüse karşı göreve hazır!
ad image


Elektroland Defence ve ODTÜ İVME-R işbirliğiyle, “Biyolojik Mücadele Robotu” geliştirdi. Robota, Türkiye’de ilk Kovid-19 teşhisini koyan ve kısa süre önce hayatını kaybeden Profesör Dr. Cemil Taşçıoğlu’nun adı verildi. Türk Silahlı Kuvvetleri’nde kullanılan TMR-II Çetin bomba imha robotu üzerinden geliştirilen robot, beş litrelik dezenfektan tankı ve morötesi ışık sayesinde, dezenfeksiyon yapılması istenen alanlardaki insan varlığını asgariye indiriyor. Bu sayede, doktorlar virüs teşhis ve tedavisine başlamadan önce ortamdaki bakteri ve virüsleri uzaktan arındırabilecek.

 ULTRAVİYOLE IŞIK VEREN UV-C LAMBALAR YERLEŞTİRİLDİ

 

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir’in savunma sanayii sektörüne talimatı üzerine harekete geçen Türkiye’nin milli robotik şirketi Elektroland Defence’in ürettiği biyolojik mücadele robotu Kovid-19 ile mücadele hedefiyle dönüştürüldü. Türk Silahlı Kuvvetleri ve Emniyet Genel Müdürlüğünde yıllardır başarıyla hizmet veren bomba imha robotlarından TMR-II Çetin platformu üzerine, 5 litrelik bir kimyasal dezenfeksiyon tankı yerleştirildi. Tankın üzerine 180 derece dönebilen bir taret; taretin üzerineyse ultra düşük seviyede, ancak uzun süreli etki gücüne sahip ince püskürtme yapabilen bir ULV cihazı yerleştirildi. Orta Doğu Teknik Üniversitesi Uzay ve Hızlandırıcı Teknolojiler Uygulama ve Araştırma Merkezinin önerisiyle robotun üzerine, ayrıca, morötesi (ultraviole/UV-C) ışık veren lambalar yerleştirildi.