Tekno Gündem

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Çankırı’da Öğrencilere Afet Eğitimi

Çankırı’da Öğrencilere Afet Eğitimi

admin admin -
29 0

Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı (JICA) ve Milli Eğitim Bakanlığı iş birliği ile yürütülen ’Okul Tabanlı Afet Eğitimi Projesi’ kapsamında Çankırı’da İsmail Hakkı Karadayı İlkokulu’nda ’Afet Eğitim Etkinliği’ gerçekleştirildi.
Japonya’da yetkililerden eğitim alan öğretmenlerin Çankırı’daki öğrencileri bilgilendirdiği etkinliğin açılışına Çankırı Vali Yardımcısı Hüseyin Demirbaş, JİCA Türkiye Ofisi Başkanı Mayumi Endoh, JİCA Derneği Temsilcisi Zeynep Didem, Sumitomo Rubber Ako Başkanı Norifumi Fujimato, okul idarecileri ve öğretmenler katıldı.
Sumitomo Rubber Ako Başkanı Norifumi Fujimato, programda yaptığı konuşmada, Japonya’da bulunan 2 fabrikalarının afette zarar gördüğünü ifade ederek, afet eğitiminin önemine vurgu yaptı.
Türkiye’de son günlerde artan terör olaylarına da değinen Fujimato, Türklerin Japonlar için çok değerli ve önemli olduğunu belirterek, terör olaylarında hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet yaralılara acil şifalar diledi.
Çankırı Vali Yardımcısı Hüseyin Demirbaş da afet eğitiminin önemli olduğuna dikkat çekerek, çocukların eğlenerek afet bilgisi alacaklarını söyledi.
Konuşmaların ardından proje kapsamında yer alan kartlar, bina salınımı, Hacivat-Karagöz, süt kutusu, sıvılaşma, pano, yaralı taşıma, puzzle, oyun kartları ile afet komutları, tatbikat, afetzedelerle el ele nazar boncuğu ve dilek kampanyası etkinlikleri gerçekleştirildi.
Milli Eğitim Bakanlığı ve Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı ile 2010 yılında imzalanan anlaşmaya göre Okul Tabanlı Afet Eğitimi Projesi veriliyor. Proje kapsamında 6 senedir Japonya’da eğitim alan yetkililer, aldıkları eğitimleri Türkiye’de eğitim gören öğrenciler ile paylaşıyor.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir