Tekno Gündem

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Bu Yıl Temsili Nasreddin Hoca Hüseyin Goncagül

Bu Yıl Temsili Nasreddin Hoca Hüseyin Goncagül

admin admin -
24 0

Konya’nın Akşehir ilçesinde, bu yıl düzenlenecek 57. Uluslararası Akşehir Nasreddin Hoca Şenliği Temsili Nasreddin Hocalık görevini oyuncu ve sunucu Hüseyin Goncagül üstlenecek.
Akşehir’de Nasreddin Hocanın anısına düzenlenen ve bu yıl 57.’si yapılacak olan Uluslararası Akşehir Nasreddin Hoca Şenliklerinde, temsili Nasreddin Hocalık görevini bugüne kadar Erol Günaydın, Levent Kırca, Ferhan Şensoy, Kadir Çöpdemir, Hasan Kaçan, Halit Akçatepe, Emin Olcay, Cenk Koray, Deniz Oral, Rasim Öztekin, Münib Engin Noyan gibi birçok isim üstlenmişti. Son olarak Hasan Kaçan’ın üstlendiği bu görev için bu kez tiyatro sanatçısı ve televizyon sunucusu Hüseyin Goncagül’e teklif götürüldü.
Akşehir Belediye Başkanı Salih Akkaya yaptığı açıklamada, bu yıl 57. Uluslararası Akşehir Nasreddin Hoca Şenlikleri kapsamında temsili hocalık görevini Hüseyin Goncagül’ün üstleneceğini açıkladı.
TEMMUZ AYINDA ŞENLİK, EKİM AYINDA ANMA ETKİNLİĞİ YAPILACAK
Başkan Akkaya, geçen yıllarda olduğu gibi Nasreddin Hoca Şenliklerinin 5-10 Temmuz tarihleri arasında gerçekleştirileceğini belirterek, “Bu yıl Temmuz ayında şenlik, Ekim ayında da etkinlik yapmayı planlıyoruz. 24-26 Ekim 2016 tarihleri arasında anma etkinliklerini gerçekleştireceğiz. Anma etkinliklerimiz bünyesinde kültürel ve dini motiflerden oluşan bir program icra edilecek. Burada sempozyum, konferans, mevlit, hatim, panel gibi programlar yer alacak. 5-10 Temmuz’daki şenliklerde geçmiş yıllarda olduğu gibi daha çok eğlenceye ve dinlenmeye dönük tiyatro, sanatsal etkinlikler, konserler ve benzeri programlardan oluşan bir format yer alacak” dedi.
MUSTAFA CECELİ, İREM DERİCİ VE GRİPİN KONSERLERİ
Şenliklerin ilk günü olan 5 Temmuz’un Ramazan Bayramının ilk gününe denk geldiğine vurgu yapan Akkaya, şunları söyledi:
“Akşehirli hemşehrilerimiz için iki bayram bir arada olacak. Şenlik bünyesinde göle yoğurt çalma ile programımız başlayacak, çocuklar ve erişkinler için tiyatrolar olacak. Mustafa Ceceli, İrem Derici ve Gripin Grubu konserleri yer alacak. Sanata Saygı Atölyesi tarafından Gülmece Parkında Akşehirli çocuklarımızın ve hemşehrilerimizin katılımıyla çalışmalar yapılacak. Yine sanatsal etkinlik ve alışveriş stantları yer alacak. Yerli ve yabancı halk oyunları gösterileri şenliğimize renk katacak. Makedonya, Bosna Hersek, Amerika, Moldovya ve Bulgaristan ülkelerinden gelen halk dansları gurupları şenlik boyunca gösterilerini sunacak. Karikatürcüler Derneğinin 35 yıldır düzenlediği Nasreddin Hoca Uluslararası Karikatür Yarışmasının Akşehir Belediyesi Özel Ödülü de şehrimizde verilecek. Ayrıca Akşehir’de faaliyet gösteren fotoğrafçılar derneği AKFAD tarafından da uluslararası boyuttaki Fotoğraf Sergisi şenliklerimizde yer alacak.”
Akşehirlilerin ve bayramda Akşehir’e gelecek hemşehrilerimizin beğenisine uygun bir program hazırlandığına dikkat çeken Başkan Akkaya, “Bu vesileyle Nasreddin Hocanın mesajlarını vermeye gayret edeceğiz. 57. Uluslararası Akşehir Nasreddin Hoca Şenliklerimizin hayırlı olmasını temenni ediyor, Nasreddin Hoca ve Akşehir’in tanınmasında katkı sağlamasını dileyerek tüm hemşehrilerimizi ve dışarıdan gelecek misafirlerimizi şenliğe davet ediyorum” ifadelerini kullandı.
“GELENEĞİMİZİ BİRLİKTE YAŞAYACAĞIZ, PAYLAŞACAĞIZ”
Temsili Nasreddin Hocalık görevini üstlenecek oyuncu ve sunucu Hüseyin Goncagül’ü İstanbul’daki evinde ziyaret eden Akşehir Belediye Başkan Yardımcısı Yahya Yıldız ile Akşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü İbrahim Öncel, Goncagül’e Nasreddin Hocanın kavuğu ile cübbesini giydirdi.
Hüseyin Goncagül de, Nasreddin Hoca kıyafetiyle yaptığı açıklamada, “Bu yıl nasip olursa 57. Uluslararası Akşehir Nasreddin Hoca Şenliklerinde güleceğiz, tebessüm edeceğiz ve geleneğimizi birlikte yaşayacağız, paylaşacağız” diyerek herkesi Akşehir’e davet etti.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir