Tekno Gündem

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi’nde ″Hemşirelik Haftası″ Kutlandı

Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi’nde ″Hemşirelik Haftası″ Kutlandı

admin admin -
24 0

Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi’nde 12-18 Mayıs Hemşirelik Haftası kutlandı.
Üniversitenin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Konferans Salonu’nda gerçekleşen etkinliğe, Bilecik Valisi Ahmet Hamdi Nayir, Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Taş,Bilecik 2. Jandarma Eğitim Tugay ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Halis Zafer Koç, Bilecik İl Emniyet Müdürü Vekili Hicri Görgülü, kurum müdürleri, eğitim görevlileri ve öğrenciler katıldı.
Saygı Duruşu ve İstiklal Marşıyla başlayan programda açılış konuşması yapan Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Sağlık Yüksek Okulu Müdürü Yrd. Doç. Dr. Sevinç Mersin, Hemşirelik Bölümü olarak bu yıl ilk defa Hemşirelik Haftası’nı kutladıklarını belirterek “Hemşirelik birey, aile ve toplumun sağlığını koruma ve geliştirmeye odaklanan ideal sağlık düzeyine ve yaşam kalitesine ulaştırmayı hedefleyen bir sağlık hizmetidir. Hemşireler, hastalar, hastaların aileleri ve diğer sağlık ekip üyeleriyle iş birliği içerisinde olup yaşam kalitesini arttırmak için hastalığın tedavisine odaklanarak bakım planları geliştirir. Yapılan tüm hemşirelik işlerinde hastanın duygu ve düşünceleri önemsenerek bakım verilmesi önemlidir. Bizde eğitim öğretimimizin her aşamasında öğrencilerimize insanın duygu ve düşüncelerinin önemsenmesi gerektiğini sürekli olarak vurgulamaktayız” dedi.
Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Taş ise konuşmasında, hemşireliğin tarihinin kadının şifa verici tarihiyle başladığını belirterek, “Hemşirelik tarihi çok eskilere dayanan temelinde insan sevgisi, şefkat, bilgi ve beceriyle yoğurulmuş kutsal bir meslektir. Bu kutsal meslekte geçmişten günümüze çok önemli aşamalar kaydetmiş sağlık sistemlerinin vazgeçilmez bir unsuru haline gelmiştir. Dünyada ve ülkemizde nesillerin devamı için büyük önem arz eden sağlık hizmetlerinin sağlanması ve gelişmesi için hemşirelerimiz sorumluluk bilinçleriyle ve vazifelerini en iyi şekilde yerine getirmektedirler” dedi.
Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi’ne hemşirelik bölümünün 2013-2014 eğitim yılında getirildiğini belirten Taş, “Hemşirelerimiz gerek korucu sağlık hizmetlerinde gerek tedavi edici sağlık hizmetlerinde çok önemli görevler üstlenmektedir. Ülkemizin her köşesinde, her köyünde zor şartlar altında vazifelerini özveriyle gerçekleştirerek toplumumuzun sağlığına hizmet etmektedirler. Sağlık Meslek Yüksek okulumuz 1 ay önce yasalaşan Sağlık Bilimleri Enstitüsünün kurulmasıyla da yoluna güçlenerek devam edecektir” dedi.
Bilecik Valisi Ahmet Hamdi Nayir ise; tüm hemşirelerin Hemşirelik Haftasını kutlayarak, “Sağlık insanlar ve toplumlar için önemli,vazgeçilmez konulardan biri. Bir konunun önemini anlamak için neye destek veriyor, neyle ilgili onlara bakmak lazım. Sağlık olmadan eğitim, çevre, güvenlik önemli değil. Aklınıza gelen her konu sağlığa değiniyor. Hizmet sektörü içerisinde sağlık faktörü içerisinde hemşirelerimizde mutlaka vazgeçilemez bir öneme sahiptir. Karar veren, teşhisi koyan doktorlarımız daha sonra hastalarımızı mutlaka bir hemşireye emanet edip o kararın en başarılı şekilde uygulanmasını sağlayıp en iyi sonucu alacak diye düşündüğümüz kişiler bizim hemşirelerimiz. Dilimiz çok güzel bir dil Türkçe’miz. Hemşire kelimesi aynı zamanda abla, kardeş, bacı, kız kardeş anlamalarıyla da kullandığımız bir kelime. Dolayısıyla biz toplum olarak hemşirelerimizi de ailemizin birer parçası saymışız. Dolayısıyla ilgi ve alaka yönünden baktığımızda hem hemşirelerimiz hastalarına vermiş olduğu ilgi akrabalık ilgisi hem de hasta ve yakınlarının hemşireye olan saygısını ve ilgisini de yine bir bacı kardeş ilişkisi olarak görmek istiyoruz demektir” diye belirtti.
Konuşmaların ardından Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Sağlık Meslek Yüksek okulu Öğretim Üyesi Doç. Dr. Meral Demiralp, Gülhane Askeri Tıp Akademisi(GATA) Hemşirelik Yüksek Okulu Öğretim Üyesi Doç. Dr. Emine İyigün, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Hemşirelik Bölümü Öğretim Üyesi Yrd.Doç. Dr. Hilal Tüzer, Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Sağlık Yüksek Okulu Hemşirelik Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Dilek Derince sunumlarını yaparak, panel gerçekleştirdi. Panelin bitmesiyle Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Sağlık Meslek Yüksek okulu Hemşirelik Bölümü öğrencileri çalışmaları hakkında sözel bildiri sunumlarını gerçekleştirdiler.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir