Tekno Gündem

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Başkent Tiyatroları’na “Muhsin Ertuğrul Tiyatro Ödülü”

Başkent Tiyatroları’na “Muhsin Ertuğrul Tiyatro Ödülü”

admin admin -
24 0

Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkent Tiyatroları’nın “Bir Adam Yaratmak” isimli oyunu, Genç Türkiye Zirvesi (GTZ) Akademi Ödül Töreni’nde “Muhsin Ertuğrul Tiyatro Ödülü”ne layık görüldü.
Yönetmenliğini Mehmet Tahir İkiler’in yaptığı Başkent Tiyatroları’nın “Bir Adam Yaratmak” isimli oyunu, İstanbul Şehir Tiyatrosu ve İstanbul Devlet Tiyatrosu oyunlarının aday olduğu eserler arasından birinci olarak seçildi. Yıldız Teknik Üniversitesi’nin öncülüğünde bu yıl Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’nde düzenlenen Genç Türkiye Zirvesi, 2013 yılından bu yana Türkiye’nin 81 ili ve dünyanın 165 ülkesinden yaklaşık 3 bin stratejik vizyon sahibi gencin katıldığı bir platform olarak toplanıyor. Hizmet ve eserleriyle kültür, sanat, teknoloji, bilim, sanayi ve ekonomi hayatına önemli katkılarda bulunanları motive etmek ve onurlandırmak amacıyla dağıtılan GTZ Akademi Ödülleri, ilk kez 2015 yılında 11 farklı kategoride 17 bin 823 kişinin oylamasıyla sahiplerini buldu. Bu yıl da 20 farklı kategoride belirlenen onlarca aday arasından binlerce kişi tarafından oylanarak ödüle layık görülenler belirlendi. Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkent Tiyatroları da belirlenen 20 ayrı kategoriden biri olan “Muhsin Ertuğrul Tiyatrosu Ödülü” için 5 aday arasından birincilik ödülüne layık görüldü. İstanbul Şehir Tiyatrosu’nun “Şekerpare”, İstanbul Şehir Tiyatrosu’nun “Cibali Karakolu”, İstanbul Devlet Tiyatrosu Profesyonel ve Moda Sahnesi’nin “En Kısa Gecenin Rüyası” isimli oyunlarıyla yarışan Başkent Tiyatrosu’nun “Bir Adam Yaratmak” isimli oyunu, adaylar arasından birinci seçildi.
Hizmete girdiği 1994 yılından itibaren geleneksel ile modern tiyatro örneklerinin yer aldığı oyunlarla Başkentlilerin karşısına çıkmayı ilke edinen Başkent Tiyatroları, Büyükşehir Belediyesi’nin en önemli sanatsal kurumlarının başında yer alıyor. Oyunları yüzde 97 gibi doluluk oranıyla kapalı gişe olarak sahnelenen Başkent Tiyatroları’nın Necip Fazıl Kısakürek’in ünlü eserinden sahneye konulan “Bir Adam Yaratmak” isimli oyunu da 1996 yılından bu yana tam 700 kez sahnelendi. Turnelere de çıkarak 25 ilde bu oyununu sahneleyen Başkent Tiyatroları’nın 20 yıldır sahnelenen 3 perdelik oyununu 300 bine yakın Ankaralı tiyatrosever izledi.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir