Tekno Gündem

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Başkan Bakıcı Fransız Heyeti Ağırladı

Başkan Bakıcı Fransız Heyeti Ağırladı

admin admin -
33 0

Fransa’nın Strasbourg kentinden gelen heyet Selçuk Belediye Başkanı Dr. Dahi Zeynel Bakıcı eşliğinde Selçuk’u gezdi. Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği’nin (ETİK) organizasyonundaki heyetin ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getiren Başkan Bakıcı, ülkeler ve bölgeler arasındaki kültürel ilişkilerin ve seyahat ilişkilerinin önemli olduğuna değindi.
Selçuk Belediye Başkanı Dr. Dahi Zeynel Bakıcı, Fransa’nın Strasbourg kentinden gelen heyeti Selçuk’ta ağırladı. Efes Antik Kenti’ni ve Meryem Ana Evi’ni gezen heyet, UNESCO Dünya Kültür Mirası listesine girmiş binlerce yıllık tarihi geçmişi olan toprakları gezdikleri için ve Başkan Bakıcı’nın misafirperverliğinden dolayı duydukları memnuniyeti ifade ettiler.
Fransa’nın Strasbourg kentinden gelen heyeti Selçuk’ta ağırlamaktan dolayı duyduğu memnuniyeti dile getiren Selçuk Belediye Başkanı Dr. Dahi Zeynel Bakıcı, “Ülkeler ve bölgeler arasındaki kültürel ilişkilerin, seyahat ilişkilerinin önemli olduğunu düşünüyorum. Şu anda dünyanın en önemli merkezlerinden bir tanesinde bulunuyoruz. Geçen yıl 5 Temmuz’da UNESCO Dünya Kültür Mirası listesine giren bir alandayız. 8 bin 500 yıllık bir geçmişe sahip bu topraklar, dünyaya mal olmuş topraklardır. Bizler ve tüm insanlık alemi tarafından koruma altına alınması gerekenler yerlerdir” dedi.
“Gelecek kuşaklara burayı koruyarak bırakmak istiyoruz” diyen Bakıcı, “Böylesine kültürel mirasın olduğu toprakların anlamını çok iyi kavramamız gerekiyor. Bu kültürel değerlerin görülmesi açısından da hepimizin seyahat özgürlüğünün olması ve her noktayı görmesinin çok önemli olduğunu düşünüyorum. Ülkelerin bunu kolaylaştırması açısından gayret içerisinde olması gerektiğini düşünüyorum” diye konuştu.
İŞLER, “GÜVENLİ OLDUĞUNU GÖSTERMEK İSTEDİK”
Heyete eşlik eden Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Başkanı ve Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkan Yardımcısı Mehmet İşler, “Konuklarımıza İzmir ve çevresinin zenginliğini, sahip olduğu değerleri, güzellikleri ve ne kadar güvenli olduğunu göstermek için ülkemize davet ettik. Bu amaçla da konuklarımıza Selçuk’u gezdirme ve anlatma fırsatımız oldu. Konuk heyete göstermiş olduğu misafirperverlik için her konuda yardımını gördüğümüz başkanımıza özellikle hafta sonunda bizlerle birlikte olduğu için çok teşekkür ediyorum” dedi.
MAURER, “BU MİRAS HEPİMİZİN”
Fransa Eski Milletvekili ve Strasbourg İl Genel Meclisi Başkan Yardımcısı ve aynı zamanda milletvekilliği yaptığı dönemde Fransa ve Türkiye Parlamenterler Başkan Yardımcısı olan Jean Philippe Maurer ise “Burada aranızda olmaktan çok mutluyum. Sayın Belediye Başkanımızın da ifade ettiği gibi biz hepimiz bu kültürün mirasçılarıyız. Sadece geçmişte yaşanan kültürlerin değil aynı zamanda devam eden kültürlerin ve arayışında olduğumuz insanlığın da mirasçılarıyız. Bu miras hepimize ait. Şuan da burayı basit medeniyetler kavşağı olarak değil aynı zamanda bunun yoğun olarak yaşandığı bir merkez olarak görüyoruz” ifadelerini kullandı.
ETİK yöneticilerinin eşlik ettiği heyette Strasbourg Belediye Başkanı’nı temsilen Fransa Büyük Bölge Meclisi Üyesi Emmanuel Recht, Fransa Eski Milletvekili ve Strasbourg İl Genel Meclisi Başkan Yardımcısı Jean Philippe Maurer, Turizmden Sorumlu Strasbourg Belediye Başkan Yardımcısı ve Strasbourg Belediye Meclis Üyesi Jean Jacques Gsell, Strasbourg Belediye Başkan Danışmanı Jacques Zucker, Schittigheim Belediye Başkanı Jean Marie Kutner, Schittigheim Belediye Meclis Üyesi Edith Schaffer, France-3 Televizyonu sunucusu ve program yapımcısı Christian Hahn, gazeteciler ile turizm acentası yönetici ve temsilcileri Celine Wilke, Fadoua Faris, Zaghia Chiet, Gülenay Aşağıdere, Hüseyin Güleryüz ve Ziya Özkan yer aldı.
Selçuk Belediye Başkanı Dr. Dahi Zeynel Bakıcı, heyette bulunanlara Selçuk hatırası hediyeler takdim etti.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir