Tekno Gündem

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Aydın’da 42 Engelli Çakı Gibi Asker Oldu

Aydın’da 42 Engelli Çakı Gibi Asker Oldu

admin admin -
29 0

Aydın’da Engelliler Haftası kapsamında 1 günlüğüne askerlik heyecanı yaşayan 42 engeli için düzenlenen tezkere töreninde renkli görüler ortaya çıktı.
Aydın Jandarma Bölge ve Garnizon Komutanlığı’nca 1111 sayılı Askerlik Kanunu kapsamında silah altına alınmaları mümkün olmayan engelli vatandaşların bu hak ve ödevlerini sembolik olarak yerine getirebilmesi ve kısa sürelerle de olsa kışla ortamını yaşayarak bu hazzı tatmasına imkân sağlamak maksadıyla temsili askerlik uygulaması icra edildi.
Aydın 1. Jandarma Er Eğitim Tabur Komutanlığı Şehit Jandarma Er Abdülkerim Büyük Kışlası’nda düzenlenen temsili askerlik törenine Aydın Vali Vekili Alper Faruk Güngör, Aydın Jandarma Bölge ve Garnizon Komutanı Tümgeneral Murat Kırkaya, Aydın Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Evrim Karakoz, Cumhuriyet Başsavcı Vekili Süleyman Keskin, Aydın İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Halil Şen ve engelli erlerin yakınları ile çok sayıda davetli katıldı.
Engellilerin kısa süreliğine de olsa askeri ortamı yaşamaları ve birebir Mehmetçik olmaları için Aydın Eğitim Komutanlığı’nda sabah saat 08.00’dan itibaren 42 engelli, askeri kıyafet giydirilmesinin ardından askeri eğitime alındı ve saat 16.00’da and içme töreni icra edildi. Köşk ilçesinden temsili askerliğe katılan Halil Kumaş, engelliler adına bir konuşma yaptı.
Aydın İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Halil Şen, yaptığı konuşmada; “Temsili askerlik uygulaması kapsamında engelli vatandaşlarımız ve ailelerine bir gün süresince askeri ortamı yaşama ve bu hazzı tatmaya imkan sağlamaya çalıştık. Aramıza katılan silah arkadaşlarımızın ve ailelerinin duygu ve düşüncelerini paylaşmak bize manevi bir güç vermiştir. Türk Silahlı Kuvvetlerine katılan silah arkadaşlarımızın bugün burada edecekleri yemin, ömürleri boyunca haklı gururları olacaktır. Askerlik, Türk milletinin özünde ve ruhunda yer alan bir haslettir” dedi.
Temsili and içme töreninde engelli erlerin omuz omuza silah ve bayrak üzerine el basarak yemin etmelerine müteakip terhis belgeleri Vali Vekili Alper Faruk Güngör ve protokol üyeleri tarafından verildi.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir