Tekno Gündem

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Aydın Mesleki Ve Teknik Anadolu Lisesinde “Tarih İçinde Tarih Müzesi” Açıldı

Aydın Mesleki Ve Teknik Anadolu Lisesinde “Tarih İçinde Tarih Müzesi” Açıldı

admin admin -
35 0

Aydın Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde, 1924 yılından bu güne kadar kullanılmış okul eşyalardan oluşan “Tarih İçinde Tarih” müzesi ve fotoğraf sergisi açıldı.
Aydın’da 92 yıllık geçmişi ile Türkiye’de ilk kurulan Meslek Liseleri arasındaki yaralan, Aydın Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi idarecileri, 1924 yılından bu güne kadar kullanılmış eşyalardan oluşan tarihi bir müze oluşturdu.
Aydın Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Fatih Celalettin Unay yaptığı açıklamada,” İşgal yıllarının Aydın üzerinde bıraktığı olumsuz izleri silmek ve Aydın şehrini yeniden kurmak için 1923 yılında o zamanın Milli Eğitim Müdürü Tevfik Bey’ in teşebbüsü ile bakım ve onarımımı yapılıp 1924 yılında eğitim öğretime başlanmıştır. Bununla beraber küçük sanayi tesislerinin tezgâh ihtiyaçlarını gidermiş, birçok sanatkârın yetişmesini sağlamış, yükseköğretime geçişe yönelik uyguladığı programlarla üniversitelerin çeşitli fakültelerine ve yüksekokullara çok sayıda öğrenci göndermiştir. Bizlerde tarihimizi unutmamak adına 92 yıllık geçmişi ile Türkiye’de ilk kurulan Meslek Liseleri arasındaki okulumuzda, 1924 yılından bu yana kullanılmış eşyalardan oluşan bir müze ve fotoğraf sergisi açtık” dedi.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir