Tekno Gündem

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Aşık Veysel Ölümünün 43. Yılında Yenimahalle’de Anıldı

Aşık Veysel Ölümünün 43. Yılında Yenimahalle’de Anıldı

admin admin -
16 0

Ölümsüz Halk Ozanı Aşık Veysel Şatıroğlu, aramızdan ayrılışının 43’üncü yılında, Yenimahalle Belediyesi ve Aşık Veysel Kültür Derneği işbirliğinde düzenlenen “Dostlar beni hatırlasın” programıyla anıldı.
Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar’ın ev sahipliğinde Nazım Hikmet Kongre ve Sanat Merkezi’nde düzenlenen geceye CHP Sivas Milletvekili Ali Akyıldız, Belediye Başkan Vekili Mehmet Kartal, Belediye Başkan Yardımcıları Başar Bal, Yaşar Neslihanoğlu ve Aşık Veysel gönüllüleri katıldı.
AŞIK VEYSEL ANADOLU İNSANININ SESİ OLDU
Gecede Aşık Veysel dostlarına seslenen Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, “Hayatında tek bir kitap bile okumadan sözlerine binlerce kitap sığdıran, görmeyen gözleriyle hepimizden çok gören, çok anlayandır Âşık Veysel. Veysel, karanlık dünyasında bizlere ışık tutan Anadolu bilgelerindendir. Veysel şiirlerinde türkülerinde Anadolu’yu, Anadolu insanını, doğayı, aşkı anlattı. Tek bir satır kitap okumadan kitaplar dolusu anlam çıkarılacak dizeleriyle Anadolu insanının sesi oldu” diye konuştu.
Şatıroğlu Veysel’in mısralarında insanlar arası kardeşliği, birlikte yaşama duygusunu ve insan sevgisini anlattığını hatırlatan Yaşar, “Yaşadığımız toprakları güzelleştiren, kıymetini bizlere anlatan, hatırlatan insanlar vardır. Onların içinde görmeyen gözleri ile Anadolu’nun gözleri olmayı başaran, aşkı, telli turnayı, kilimlerdeki desenleri, hasreti bizlere yeniden okutan insandır Veysel. Gönül gözüyle herkesten çok gören Ozan Anadolu’nun Deryası’dır Aşık Veysel. Aşık Veysel olmasaydı bu topraklar biraz eksik, biraz öksüz kalacaktı muhtemelen” dedi.
AŞIK VEYSEL’İN TÜRKÜLERİ NAZIM’DA TEK SES OLDU
Gecede sanatçılar İhsan Öztürk, Kubilay Dökmetaş ve Cengiz Özkan, Aşık Veysel’in birbirinden güzel türkülerini konuklarla birlikte yorumladı.
Gecenin sonunda Aşık Veysel Kültür Derneği Başkanı Gündüz Şatıroğlu Çetin Başkan Yaşar’a günün anısına plaket verirken, Başkan Yaşar ve CHP Sivas Milletvekili Ali Akyıldız da Aşkı Veysel’in kızları Menekşe Süzer ve Zekine (Sakine) Şatıroğlu’na plaket verdi.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir