Tekno Gündem

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Artmer Danışma Kurulu Toplantısı Yapıldı

Artmer Danışma Kurulu Toplantısı Yapıldı

admin admin -
22 0

Bülent Ecevit Üniversitesi Bilim ve Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi Danışma Kurulu toplantısı BEÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Özer’in katılımıyla gerçekleşti.
Bilim ve Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi toplantı salonunda düzenlenen danışma kurulu toplantısına, Türkiye Taş Kömürü Kurumu Genel Müdürü Burhan İnan, Zonguldak Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Metin Demir, Zonguldak Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Uzm. Dr. Mustafa Özkan Gün, Bilim Sanayi Zonguldak il Müdürü Resul Acar, KOSGEB Zonguldak Hizmet Merkezi Müdürü Adem Aypar, BEÜ Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Baki Hazer, BEÜ Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yılmaz ve Merkez Yönetim Kurulu Üyeleri katıldı.
Merkez Prof. Dr. Ahmet Altın tarafından danışma kurulu üyelerine sunum şeklinde 11.07.2007 tarih ve 2007 -07- 03 sayılı Senato Kararı ile 9 milyon TL bütçeli DPT projesi ile kurulmuş olan ARTMER”in gelişim süreci, mevcut araştırma altyapısı ve hizmet alanları hakkında bilgi verildi. Prof. Dr. Altın, merkezin kurulduğu günden bu yana çevre, malzeme kömür enerji tematik alanlarında yoğunlaştığını sunulan hizmetlerin 7 farklı bölge ve bünyesinde kuşak yüksek 27 farklı şehre ulaştığını bildirdi. Merkez bünyesinde yeni kuşak yüksek duyarlıklı cihazlar ve yetkin personeliyle ile hızlı ve kaliteli hizmet sunmanın yanı sıra başlatmış olduğu akreditasyon süreçleriyle bir referans laboratuvarı olma yolunda emin adımlarla ilerlemekte olduğu bilgisini paylaştı.
Sunumun ardından merkezin birimlerini gezen Danışma Kurulu Üyeleri çalışmalar hakkında yetkililerden bilgi aldılar.
“BEÜ İLE ÇOK GÜZEL VE ÖNEMLİ ÇALIŞMALAR YAPABİLECEĞİMİZİ GÖRDÜK”
Toplantı sonrası değerlendirmede bulunan TTK Genel Müdürü Burhan İnan Bilim ve Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezini ilk defa gezdiğini ve çok etkilendiğini söyledi. TTK’nın yürüttüğü faaliyetler noktasında hemen ayaküstü 8-10 konuda bu merkezden faydalanabileceklerini belirten İnan “Ben merkezi ilk kez geziyorum ve gerçekten etkilendiğimi söylemeliyim. Özellikle TTK’nın yürüttüğü faaliyetler noktasında hemen ayaküstü 8-10 konuda bu merkezden faydalanabileceğimizi, bu merkezden çok güzel ve önemli çalışmalar yapabileceğimizi gördük. Emeği geçen herkesi başta Sayın Rektörümüz olmak üzere canı gönülden kutluyor ve başarılar diliyorum. Bu merkezin bilinmişliği sağlandığında Zonguldak ve çevresine bölgeye çok önemli katkılar sağlayacağına inanıyorum. Merkezden kurum olarak yaralanacağız. İlgili arkadaşlarımızı göndereceğiz, merkezin ilgileriyle konuşacaklar birlikte neler yapılabilirim ayrıntısını konuşacaklar TTK ile BEÜ arasında özelikle bu merkez aracılığıyla çok ciddi çalışmalar olacaktır” şeklinde konuştu.
“TTK SADECE ZONGULDAK İÇİN DEĞİL TÜRKİYE İÇİN BİR DEĞER”
Türkiye Taş Kömürü Kurumu ile iş yapmanın BEÜ’ye değer katacağını ifade eden BEÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Özer, “TTK ile iş birliğimiz biraz öncede konuştuk. Birinci aşaması mevcut analizlere bu merkez nasıl katkı yapabilir onun çalışamaısnı yapacağız. İkinci aşama ise TTK’daki kömür ve malzeme ile ilgili bilgi birikimini buraya nasıl transfer edebiliriz. TTK genel müdürlüğü ve BEÜ olarak tüm Türkiye’ye nasıl hizmet sunarız onun yollarını arayacağız. İnşallah TTK’a ile birlikte BEÜ olarak da bu bir başlangıç olacak. Daha önceden küçük ölçeklide olsa bilimsel araştırma ve hizmet alımıyla ilgili çok sayıda projemiz gerçekleşmişti ama bu bizim açımızdan bilimsel araştırma kapasitemizi arttırma anlamında da çok büyük öneme sahip bir başlangıç. Onun için Türkiye Taş Kömürü Kurumu Müdürümüze çok teşekkür ediyorum hem danışma kurulunda yer alarak bizim kapasitemizi arttırma anlamında vermiş oldukları destekler için hem de Türkiye Taş Kömürü Kurumunun imkanlarını üniversitemize açtıkları için. Bildiğiniz gibi TTK sadece Zonguldak için değil Türkiye için bir değer böyle önemli bir değerle üniversite olarak iş yapmak bizlere değer katar onun için tekrar hem şahsım hem üniversitem adına şükranlarımı sunuyorum” dedi.
“ÜNİVERSİTE VE SANAYİ İŞ BİRLİĞİNİ ÖNEMSİYORUZ”
Çaycuma Organize Sanayi Bölgesi ve Ereğli’deki sanayi kuruluşlarıyla ARTMER’in önemli anlaşmalar yapacağına inandıklarını söyleyen Zonguldak Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Metin Demir, “Kıymetli hocamıza teşekkür ediyorum. Bugün üniversitemizin araştırma merkezinde son dönemde sürekli gelişimini devam ettirerek, büyüyen laboratuvarlarıyla, kapasitesini geliştiren birimleri yerinde b.ir kez daha hocamızla birlikte görmüş olduk. Biz öteden beri üniversite sanayi işbirliğini önemsiyoruz ve danışma kurulunda da sağ olsun hocamızın daveti üzerine bulunuyoruz. Bu üniversitemizin içinde bulunan araştırma ve geliştirmeyle ilgili kapasite bazı özel sektör firmaları tarafından kullanıldı. Seramik sektöründeki bazı arkadaşlarımız protokoller yaptı. Biz bugün edindiğimiz bilgiler doğrultusunda ilerleyen süreçte inşallah başta Organize sanayi Bölgelerinde, Çaycuma ve Ereğli’de üretim yapan ihracat yapan firmalarımızla daha yoğun bir görüşme içine gireceğiz. TTK Zonguldak limanında uluslararası ticaretle uğraşan arkadaşlarımızın bazı analiz ihtiyaçları oluyor, onları üniversitemize nasıl yönlendirebiliriz, onun çalışması içerisinde olacağız. Üniversitemizin yaptığı yatırımın daha efektif kullanılmasıyla ilgili bizde özel sektör firmalarını başka yerlerde değil de Zonguldak’ta yerinde bu hizmetleri alması için teşvik edeceğiz. İnşallah burada yakın zamanda da mesafe alacağımız umut ediyoruz” dedi.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir